Sağlıklı beslenme, genellikle insanlar için ölçülü beslenme durumunu da kapsamaktadır. Dolayısıyla porsiyon ölçüsünün ne kadar olduğu, nasıl ölçülmesi gerektiği, 1 porsiyon sebze, meyve, salata, köfte, dondurma gibi besinlerin ne kadar olduğunu merak etmektedir. Normal şartlarda her insanın sağlıklı beslenme konusunda dikkat etmesi gereken bu porsiyon ölçüsü, kendi avucunun içini dolduracak şekilde tanımlanmaktadır. Fazlalık kilolarından kurtulmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyenlerin bu ölçüye dikkat etmesi gerekmektedir.

Porsiyon Ölçüsü Ne Demek?

Porsiyon ölçüsü, bir insanın tüketmesi gereken besin miktarı olarak ifade edilebilmektedir. İnsanlar için en doğru ve sağlıklı porsiyon ölçüsü, kendisine ait olan elin avuç içi kadardır. İnsanların el yapısı, vücut yapısı ile orantılı olduğundan 1 porsiyon köfte, et, tavuk ya da balık gibi besinler avuç içi kadar tüketilmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

1 Porsiyon Kaç Kaşık?

Günümüzde pek çok diyetisyen tarafından verilen ölçülere göre bir porsiyon yemek 2 servis kaşığı ya da 4 yemek kaşığına tekabül etmektedir.

1 Porsiyonun Kontrolü Nasıl Sağlanmalıdır?

Yaşamları boyunca herhangi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmak istemeyen her insan sağlıklı beslenme programına dikkat etmektedir. Bu gibi durumlar için uygulanan diyet listeleri, genellikle insanların hangi besinleri nasıl bir ölçü ile tüketmesi gerektiğini göstermektedir. Porsiyon da bu besinler için bir ölçü olarak ifade edilir.

https://www.high-endrolex.com/21

Her besin için bir porsiyonun ölçüsü değişebilmektedir. Örneğin; 1 porsiyon pilav ya da yemek için 2 servis ya da 4 yemek kaşığı ölçüsü kullanılabilirken, aynı zamanda küçük bir yemek tabağı da kullanılabilmektedir. Üstelik bu sayede küçük tabakta yemek daha dolu göründüğünden göze de hitap etmektedir.

Öte yandan 1 porsiyon meyve genellikle küçük boyutlardaki bir adet meyveden ya da 100 gramlık bir meyveden meydana gelmektedir. 1 porsiyon dondurmayı 2 top oluşturmaktadır. 1 porsiyon tatlı ise genelde tatlı türüne göre değişmektedir. Şerbetli tatlılarda bu ölçü maksimum 50 gram olurken, sütlü tatlılarda 100 grama kadar çıkabilmektedir. Ayrıca 1 porsiyon makarna da 80 ila 100 gram arasında olabilmektedir. Kilo vermek isteyenlerin yediklerini sayarak ve ölçerek yemesi, daha etkili bir zayıflama süreci sağlayacaktır. Bu nedenle de porsiyonların ölçülerinin bilinmesi önemlidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz