Adet Döneminde Beslenme

Adet dönemi, her kadının kendini yorgun, üzgün, sinirli hissettiği zor bir dönemdir. Vücudunuzda şişkinler oluşmuş, kendinizi her zamankinden daha kilolu ve ruhunuzu da her zamankinden daha yorgun hissedersiniz. Karşı taraftan sürekli anlaşılmayı ve vücudunuzdan eski haline bir an önce dönmesini beklersiniz. Bu donemde beslenmenizde yapacağınız hatalar sizi daha da zor bir duruma sokabilir. Bu nedenle adet döneminde beslenmede dikkat edilmesi gerekenlerin, vücudunuzun sizden ne istediğini bilmek bu dönemi daha rahat geçirmenizi sağlar.

Şişkinlik ve Ödem

Adet döneminde gerçeklesen kilo alımı, yağ yüzdenizin artmasından değil, vücudunuzdaki hormonlarınızın dengelerinin değişmesi sonucu vücudunuzda su birikmesinden kaynaklanır.
Bu durumda yapılabilecek birkaç önemli detay bulunur.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • Bol bol su tüketmek.
  • Fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olan potasyumu yüksek maydanoz, yeşil yapraklı sebzeler ve adaçayı, tarcın, karanfil gibi bitki çaylarını tercih etmelisiniz.
  • Tuz tüketiminizi azaltmalı ve tuz oranı yüksek yiyeceklerden uzak durmalısınız.
  • Alkol, çay, kahve ve asitli içeceklerin tüketimini azaltmalısınız.

Tatlı Krizleri

Hormon dengemizin bozulması, kan şekerimizdeki dalgalanmalar bizim tatlı krizleri yaşamamıza neden olur. Böyle durumlarda;

  • Sık sık az az beslenilmeli. Öğünler 3 ana 3 ara öğün şeklinde düzenlenebilir. Böylece kan şekeri dengenizi korumuş ve ani tatlı krizlerinizin önüne geçmiş olursunuz.
  • Kan şekeri dengenizi korumaya yönelik basit karbonhidratlardan (şeker, bal, reçel vb.) uzak durmalısınız. Bunun yerine kurubaklagiller, kepekli makarna ve pirinç, meyve ve sebzeleri tercih etmelisiniz.
  • Tatlı krizlerinizde çikolata, pasta, tatlı yerine kuru ve taze meyveleri tercih etmelisiniz. Tatlı tüketmek istiyorsanız da tercihinizi sütlü tatlılardan yana kullanabilirsiniz.
  • Magnezyum düzeyinde azalma olması nedeniyle magnezyum içeren besinleri (süt, et, kurubaklagil, badem, brokoli vb.) beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.
  • Sinir sisteminize destek olması nedeniyle B vitamininden zengin besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. (et, balık, kurubaklagiller, yağlı tohumlar, kuru meyveler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler).

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz