Akciğer ile alakalı çeşitli hastalıklar ve problemler yaşayan bireylerin sağlıklı beslenme konusunda oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü özellikle de rahat nefes alabilme açısından büyük sorunlar yaşatan akciğer hastalıkları, pek çok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir. İştahsızlık, aşırı kilo kaybı gibi problemlerle karşı karşıya kalan akciğer hastaları, ilerleyen süreçlerde vücut direncini kaybederken, hastalıklara karşı savaşma yetisini de kaybedebilmektedir. Dolayısıyla akciğer hastalığında beslenme, neredeyse hayati bir önem taşımaktadır.

Akciğer Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı?

Diğer pek çok hastalıkta olduğu üzere akciğer hastalıklarında da sağlıklı beslenme büyük ehemmiyet gösterilmesi gereken konulardan biridir. Akciğer hastalarının öncelikle sigarayı hayatından çıkarması gerekirken, sonrasında ise tüketmiş olduğu besinlere ve beslenme sıklığına dikkat etmesi gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

İyice yıkanmış ve temizlenmiş olan çiğ sebze ve meyvelerin tüketimi, akciğer hastalığında beslenmenin öncelikli tavsiyelerinden biridir. Özellikle de zengin besin içeriğine sahip olması nedeniyle sebze çorbalarını tüketmesi gereken akciğer hastaları, bunun ile beraber et tüketimine de dikkat etmelidir. Aşırı derecede yağlı etlerin tüketilmesi hastaların kilo alımına ve bunun yanı sıra nefes alma problemlerine yol açacağından, akciğerin zorlanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle de et tüketiminde, etin yağ oranı olabildiğince düşük olmalıdır.

Öte yandan akciğer hastalığında bireylerin kızartma türü gıdalardan uzak durması ve yaz aylarında bol miktarda sıvı ve su tüketmesi oldukça önemlidir. Ara öğünlerde soğuk ve asit içermeyen içeceklerin tüketilmesi ve taze sıkılmış meyve suları faydalı olabilmektedir. Ayrıca akciğer hastalarının beslenmesini 3 öğün ile sınırlandırmak yerine öğünlerini artırması ve küçük porsiyonlar halinde sağlıklı besinler tüketmesi gerekmektedir.

Hastalar Beslenmede Nelere Dikkat Etmeli?

Akciğer hastalarının beslenme şekli ve düzeni, hayati bir önem arz etmektedir. Beslenme konusunda oldukça dikkatli olması gereken hastaların, öncelikle sigara gibi direkt olarak akciğeri etkileyen zararlı maddelerden uzaklaşması gerekmektedir. Bunun ile beraber pasif içici pozisyonunda olmaktan, sigara içilen ortamlardan ve diğer hava kirliliklerinden uzak durulması da, yine akciğer hastalarının dikkat etmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Akciğer hastaları, vücuda şişkinlik yapan ve gaza neden olan yiyecekleri tüketmemesi, içeriğinde alkol ve asit bulunmayan, beta karoten, C vitamini ve pek çok antioksidan özelliğe sahip sebze ve meyveleri tüketmesi, probiyotik açısından yoğurt yemesi, çinko açısından yağsız et, tam tahıllı yiyecekler ve yoğurt tüketmesi, Omega3 açısından ise balık, ceviz ve semizotu gibi besinler tüketmeye özen göstermesi gerekmektedir. Ayrıca beslenmesi ile alakalı olarak bir diyetisyene danışmasında ve beslenme programı uygulaması gerekir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz