Halk arasında unutkanlık hastalığı olarak bilinen Alzheimer hastalığı, ilerleyici bir hafıza kaybı şeklinde tanımlanmaktadır. Dolayısıyla alzheimer hastalığında beslenme, unutkanlık nedeniyle düzenli olmamakla beraber zorlayıcı olabilmektedir.

Alzheimer hastalığının semptomlarından bilindiği üzere kişinin bilişsel işlevlerinin azalması sebebiyle aşırı derecede yemek yeme durumu ile karşı karşıya kalabilmekte ya da çoğunlukla yemek yediğini unutabilmektedir. Ayrıca yemek esnasında kullanmış olduğu gereçler ile alakalı zorluk yaşayabilmesi de mümkündür.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Alzheimer Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı?

Alzheimer hastalığında beslenme, hasta ya da hasta yakını açısından oldukça güç olabilmektedir. Çoğunlukla yeme bozuklukları, Alzheimer ile beraber görülebilmekte ve hatta hastalığın ilerlemesi neticesinde fiziksel zayıflık, enfeksiyon ya da bunun gibi çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Dolayısıyla Alzheimer hastaları için düzenli ve sağlıklı beslenme, vücudu dinç ve güçlü tutabilmek açısından önemlidir.

Alzheimer hastalarının beslenme programı, başta ıspanak olmak üzere çeşitli sebzeler, şalgam yeşillikleri, lahana, brokoli ve turp gibi besinlerden meydana gelmelidir. Bu gibi besinler, ilerleyen yaşlarda bilişsel gerileme düzeyini oldukça düşürmektedir. Bunun ile beraber somon, omega3 yağ asidi deposu olan ton balığı, sardalya ve uskumru gibi balıkların tüketilmesi, bitkisel omega3 kaynaklarından fasulyeler, keten tohumu ve bazı fındıklar, alzheimerın ilerleyişini durdurmada önemli besinlerdendir.

Öte yandan Alzheimer hastalığı ile alakalı yapılan araştırmalar doğrultusunda, böğürtlen, yaban mersini, çilek, erik, ahududu, portakal, kırmızı üzüm ve kiraz gibi antioksidan kaynağı olan meyvelerin hafızanın korunmasını sağladığı ortaya çıkmıştır. Sızma zeytinyağı, kahve, çikolata ve soğuk pres Hindistan cevizi yağı da, Alzheimer hastalarına iyi gelen besinlerdendir.

Hastalar Beslenmede Nelere Dikkat Etmeli?

Alzheimer hastalarının düzenli ve sağlıklı beslenmesi, hastalığın seyrini önemli ölçüde etkileyen bir faktördür. Dolayısıyla hastanın da, hasta yakınlarının da beslenmenin düzenli olmasına ve hastalığına iyi gelecek besinler tüketmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Alzheimer hastalığı tanısı konulan kişilerin beslenme konusunda bir diyetisyene başvurarak profesyonel destek alması da mümkün olabilmektedir.

Alzheimer hastalarının ne yazık ki her besini tüketmesi doğru değildir. Örneğin; hafızayı zayıflatıcı etki gösteren şekeri hayatından çıkarıp, aksine güçlendirecek besinler tüketmeye özen gösterilmesi önemlidir. Öte yandan yüksek sodyum içeren gıdaların sınırlandırılması, tuzun olabildiğince az kullanılması, yüksek doymuş yağ ve kolesterol içeren gıdaların en aza indirgenmesi ve daha çok gıda çeşitliliğinin artırılarak dengeli beslenme sağlanması önemlidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz