Antioksidan, vücutta üretildiği gibi dışarıdan da alabildiğimiz kimyasal maddedir. Antioksidanlar, çevresel faktörler, stres ve kötü beslenme sonucunda vücutta biriken ve sağlığa zarar veren serbest radikallerin uzaklaştırılmasını sağlar.

Beslenme ile vücudumuza alabildiğimiz başlıca antioksidanlar A, C, E vitaminleri ve  selenyumdur. Vücuda sağlıklı olan besinler arasında özellikle antioksidan besinler önemli bir yere sahiptir. Düzenli olarak tüketilmesinin insan vücuduna birçok yararı olduğu gibi birçok hastalığa karşı önlem olarak bağışıklığı güçlendirmektedir. Peki, sağlığa birçok yararı olan antioksidan besinler nelerdir?

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Antioksidan Besinler Ve Yararları

  • Sarımsak, soğan, soya fasulyesi, kereviz, karnabahar, lahana, pırasa, üzüm çekirdeği ekstresi sağlıklı antioksidan besinlerdendir. Kansere karşı koruyucu etkileri vardır.
  • Çilek, böğürtlen, yaban mersini, kuru erik gibi meyveler önemli antioksidanlardan olup hüre yenilenmesini sağlar.
  • Deniz ürünleri ve yağlı tohumlar selenyumun iyi kaynaklarıdır. Selenyum, E vitamini ile birlikte hücrelerin korunmasına ve dokuların yenilenmesine yardımcı olur.
  • Özellikle beyaz ve yeşil çayın güçlü antioksidan içeriği kalp ve damar hastalıklarından korumada önemlidir.
  • Yüksek C vitamini içeren turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler de antioksidan besinler olup birçok kanser türüne karşı koruyucudur.
  • İçerisinde likopen bulunan domates ise karoten ailesinin üyelerinden biri olup, beta-karoten içeriği ile güçlü antioksidan özellik göstermektedir.

Günümüzde paketli ürünlerin kullanımının artmasıyla vücuda alınan katkı maddesi miktarı da artmaktadır. Mümkün olduğunca ev yemekleri yemeniz ve doğal besinleri tercih etmeniz sağlığınız açısından daha yararlı olacaktır. Organik olan antioksidan besinlerden %50 ye yakın daha fazla besin öğesi alarak, metabolizmanızın gücünü arttırabilirsiniz. Sebze ve meyveleri tüketmeden önce iyice yıkanmış olmasına dikkat etmelisiniz aksi taktirde tarım ilaçları nedeniyle vücudunuza alacağınız kimyasal maddeler artacaktır. Sağlıklı ve dengeli beslenerek, antioksidan ve mineral içeriği yüksek doğal besinler tüketmeye çalışarak sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz