Kırmızı Pancar, vitamin ve mineraller açısından içeriği çok zengin, enerji deposu olan bir besindir. Kırmızı pancar, tüm kırmızı sebze ve meyveler gibi antioksidan özelliği taşımaktadır. Mineral ve vitamin açısından oldukça zengin olan bu bitki Akdeniz Bölgesi’nde yetişmektedir. İçerdiği yüksek antioksidan nedeniyle kanser ve birçok hastalığa iyi gelmektedir, sağlığı için önemli derece korumaktadır.

Kırmızı Pancarın Faydaları

 • Kansere karşılı etkili olan kırmızı pigmentler kırmızı pancarda fazlaca bulunur. Bu nedenle kanser riskine karşı koruyucu özelliği vardır.
 • Kalp hastalıklarından korur, kalp krizi riskini azaltır, tansiyonu dengeler.
 • Sindirim sistemini düzenler, mide ve bağırsakları güçlendirir. Kabızlığa karşı etkilidir. Mide yanması gibi sorunları ortadan kaldırır ve hazımsızlığa iyi gelir.
 • Kansızlığa iyi gelir. Havuç suyu ile tüketildiğinde vücudun kan yapımını hızlandırır, alyuvar seviyesini arttırır. Demir eksikliğini giderir.
 • İştah açıcı özelliği vardır, vücuda enerji verir.
 • Böbrekleri çalıştırır.
 • Kırmızı pancar, A, B ve C vitaminleri açısından zengindir. Magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko mineralleri içerir. Ayrıca folik asit ve betaninaçısından oldukça zengindir.
 • Hipertansiyonu düşürmede etkilidir. Ancak hastaların hipertansiyonu düşürüyor diye çok fazla tüketmemeleri gerekir. Yaklaşık olarak 135 gram kırmızı pancarda 106 gram sodyum bulunmaktadır. Bu nedenle çok fazla tüketimi risk oluşturabilmektedir.
 • Kırmızı pancar 15 dakikadan daha fazla pişirildiği takdirde içeriğinde bulunan antioksidanlardan betanin ve vulgaxanthin miktarı ciddi derecede azalmaktadır. Bunun sonucunda da antioksidan etkisini yitirmektedir.
 • Yine yaklaşık olarak 136 gram kırmızı pancarda 9 gram şeker bulunmaktadır. Bu nedenle şeker hastalarının haftada 2 ya da 3 defa 1 yumru kadar tüketmeleri yeterli olacaktır.

Kırmızı pancarının yıkanmasında sıcak yerine soğuk su kullanılması çok daha doğru olacaktır. Çünkü sıcak su ile yıkandığı zaman kırmızı pancarlar hızlı yumuşamaya başlayacak ve zedelenmeler meydana gelecektir. Bu da pancarın besin değerini öldürecektir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Diyette Kırmızı Pancar Nasıl Tüketilmeli?

Sahip olduğu tüm özelliklerinin yanı sıra kilo verme ve özellikle de yağ yakma konusunda da oldukça etkili olan kırmızı pancar, günümüzde pek çok beslenme uzmanı tarafından diyette önerilen besinler arasında yer almaktadır. Ancak bu durumda kırmızı pancarın doğru ve düzenli tüketimi de oldukça önemlidir. Genellikle kilo vermek isteyen insanlar bu besinin nasıl tüketmesi gerektiğini merak ederken, konu ile alakalı birçok beslenme önerisi bulabilmek de mümkündür.

Kırmızı pancar insanlarında sağlığı açısından da günlük diyetinde mutlaka bulundurması gereken bir besindir. Vücudun günlük enerji miktarını karşılama konusunda oldukça faydalı olan pancar, tercihe göre çiğ ya da pişirilmiş olarak tüketilebilmektedir. Üstelik pancar diyeti de kimi insanların kilo vermesine yardımcı olabilmektedir.

Pancar diyeti maksimum 10 gün boyunca sürdürülebilen, fazlası ise sağlık açısından risk oluşturan bir diyettir. Bu diyeti yaparken günlük 2 litre suyun mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Kilo vermek isteyenlerin pancar suyunu yemeklerden önce tüketmesi önerilirken, bu sayede pancarın lifli yapısı ile vücuda tokluk hissi kazandırılmakta ve yeme isteği azaltılmaktadır.

Pancar suyunu hazırlayabilmek için gerekli malzemeler:

 • 6 adet kırmızı pancar
 • 10 adet havuç
 • 10 adet portakal

Tüm bu malzemeleri blenderdan geçirerek suyunu elde edebilmek mümkündür. Bu detoks suyunun ise maksimum 10 gün boyunca yemeklerden önce tüketilmesi gerekmektedir.

Bunun dışında kırmızı pancarı günlük diyetinde kullanmak isteyenler çiğ olarak salatalarda ya da soslayarak tüketebilmek mümkündür. Ayrıca haşlanarak, turşu olarak, kavrularak ya da fırında kızartılarak da tüketilebilmektedir. Bazı uzmanlar yağ yakıcı özelliği ile yoğurtlu kür şeklinde tüketilmesini de önerebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz