Aralıklı oruç diyeti kilo vermek isteyen kişiler için denenen dengeli beslenme yöntemlerinden biridir. Dünya çapında “Intermittent Fasting” olarak bilinen bu yöntem hem kilo verdirmesi hem de vücudu dinç tutması ile son zamanların en trend beslenme şekillerinden biri olarak görülmektedir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Aralıklı oruç diyeti, günümüzde çeşitli yollarla kilo vermek isteyen birçok insanın merak ettiği beslenme düzeninden biridir. 24 saatlik zaman diliminde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olmak üzere 2 öğünden oluşan bu beslenme programında, 16:8, başka bir deyişle 16 saat yemek yememenin ardından yine 8 saatlik yemek yemeden geçirilen süre zarfı olarak ifade edilebilir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Aralıklı oruç diyetinin kuralları gereği, sabah ve akşam öğünleri arasındaki 8 saat içerisinde herhangi bir besin tüketilmemektedir. Fakat su, şekersiz çay, kahve, soda gibi kalorisi olmayan içecekler tüketilebilir. Bu süreçte vücudun yeterli düzeyde sıvı alması önemlidir.

Bu beslenme düzeninde sabah ve akşam öğünlerinde kişinin dilediği besini tüketmesine müsaade edilir. Fakat doğru olan sağlıklı besinlerin tüketilmesidir. Yüksek karbonhidrat ve şeker içeren besinler, işlenmiş gıdalar, hazır ve ambalajlı besinler tüketilmemelidir. Aralıklı oruç diyetine başlamadan önce mutlaka bir beslenme uzmanına danışılması ve kontrollü olarak diyet yapılması önemlidir. Ayrıca yapılan araştırmalar, aralıklı orucun kilo verme ve sağlıklı beslenme konusunda faydalı olduğuna işaret etmektedir.

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları Nelerdir?
Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Aralıklı oruç diyeti, doğru ve uzman kontrolünde gerçekleştirildiği zaman insan sağlığına önemli ölçüde fayda sağlayan bir beslenme şeklidir. Gün içerisinde insan vücuduna kazandırılan ve kiloya sebep olan kalori miktarını azaltarak kilo verilmesine yardımcı olan bu yöntem, özellikle kendisini çok fazla kısıtlamak istemeyen, ılımlı bir beslenme şekliyle kilo vermek isteyenler için önerilmektedir. Üstelik mevcut kilosunu korumak isteyenler de yine aralıklı oruçtan faydalanabilmektedir.

Bununla beraber aralıklı oruç diyeti, insan vücudunda detoks etkisi yaratmasıyla da bilinen bir yöntemdir. Vücuttaki toksinlerin atılmasına önemli bir fayda sağlarken, aynı zamanda hücrelerin yenilenmesine de katkı sağlamaktadır. Bu beslenme düzeni sayesinde uzun süreli açlık sindirim sisteminin dinlenmesine imkân sunulmaktadır. Üstelik vücut, bu yöntemle yağ ve şeker metabolizmasını daha etkili bir şekilde düzenlerken, kolesterol ve kan basıncı seviyesini de ideal seviyesine ulaştırmaktadır.

Aralıklı orucun sağladığı faydalardan bir diğeri de kronik hastalıkların önüne geçmesi ve mevcut kronik hastalıkların tedavi sürecine olumlu yönde katkı sağlamasıdır. Bu yönde gerçekleştirilen araştırmalara göre aralıklı oruç diyeti, kan şekerinin düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Ne Zaman Yemek Yediğiniz Önemli

Kilo verme söz konusu olduğunda denenen pek çok yöntem vardır. Aralıklı oruç da bu yöntemlerden biridir. Bu diyetin püf noktalarından biri, ne yediğinizden çok ne zaman yediğinizin de önemli olmasıdır. Bu diyette belli başlı yeme düzeni zamanları bulunmaktadır fakat hangisini tercih edeceğiniz tamamen size kalmıştır.

Diyette bulunan zamanlamalar şu şekilde yer almaktadır:

  • 16-8 orucu: Günün 16 saati oruç tutulmaktadır. Yani hiçbir şey tüketilmez. Yemek yemek için 8 saatlik bir aralık bulunmaktadır. Bu aralık da genel olarak öğlen 12 ile akşam 8 arasıdır.
  • 5-2 orucu: Bu oruç arka arkaya iki gün boyunca yapılmaktadır. Günlük alınan kalorinin yalnızca yüzde 25’ini kapsamaktadır. Haftanın 5 günü 2 kere yapılmaktadır.
  • 24 orucu: Aralıklı oruç diyeti içerisinde en zor olan saat biçimidir. Haftada 1 ya da ayda 1 kez yapılması uygundur. Birey 24 saat içinde kesinlikle hiçbir şey tüketmemektedir.

Geçen Yılın En Popüler Diyeti

Geçen Yılın En Popüler Diyeti
Geçen Yılın En Popüler Diyeti

International Food Information Council Foundation (Uluslararası Gıda Enformasyonu Konseyi Kurumu) araştırmasına göre aralıklı oruç en popüler sağlıklı beslenme diyetlerinden biri olarak yer aldı. Hatta Twitter sosyal medya platformunun CEO’su olan Jack Dorsey, daha önce yalnızca günde 1 öğün yemek yediğini belirtmiş ve bunun aralıklı oruç olduğunu ifade etmiştir. Yaptığının doğru bir şey olmadığını düşünen Dorsey, bu diyeti “ölçüsüz” diyet olarak belirlemiştir.

İngiliz Diyetisyenler Birliği sözcüsü olan Diyetisyen Linia Patel, aralıklı oruç ile ilgili olarak şu sözleri sarf etmiştir:

“Bunun sebebi aslında basit matematik, zira aldığınız kaloriyi azaltmış oluyorsunuz.”

Obeziteye Karşı Mücadele

Son zamanlarda artan obezite hastalığına karşı insanlar çeşitli diyet programları ile dengeli bir şekilde zayıflama ve hayatlarını sağlıklı beslenme odaklı yaşamaya adamıştır. Oruç tutmak bakıldığında tarih boyunca dini, kültürel ve sosyal açıdan da bedene iyi gelen uygulamalardan biridir. Ruhun ve bedenin dinlenmesini sağlamaktadır.  Beslenme Uzmanı Patel,

“İnsanları kuralları sever. Biraz disipline girmek ve hiçbir şey yemeyeceğimiz belli sürelerin olması olumlu bir şey.” demektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

3 YORUMLAR

  1. Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş Hilal Hanım. Sayfamızda bu konuya yer vermiştik sayenizde daha da bilgilendik. Teşekkür ederiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz