Aralıklı oruç diyeti kilo vermek isteyen kişiler için denenen dengeli beslenme yöntemlerinden biridir. Dünya çapında “Intermittent Fasting” olarak bilinen bu yöntem hem kilo verdirmesi hem de vücudu dinç tutması ile son zamanların en trend beslenme şekillerinden biri olarak görülmektedir.

Ne Zaman Yemek Yediğiniz Önemli

Kilo verme söz konusu olduğunda denenen pek çok yöntem vardır. Aralıklı oruç da bu yöntemlerden biridir. Bu diyetin püf noktalarından biri, ne yediğinizden çok ne zaman yediğinizin de önemli olmasıdır. Bu diyette belli başlı yeme düzeni zamanları bulunmaktadır fakat hangisini tercih edeceğiniz tamamen size kalmıştır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Diyette bulunan zamanlamalar şu şekilde yer almaktadır:

  • 16-8 orucu: Günün 16 saati oruç tutulmaktadır. Yani hiçbir şey tüketilmez. Yemek yemek için 8 saatlik bir aralık bulunmaktadır. Bu aralık da genel olarak öğlen 12 ile akşam 8 arasıdır.
  • 5-2 orucu: Bu oruç arka arkaya iki gün boyunca yapılmaktadır. Günlük alınan kalorinin yalnızca yüzde 25’ini kapsamaktadır. Haftanın 5 günü 2 kere yapılmaktadır.
  • 24 orucu: Aralıklı oruç diyeti içerisinde en zor olan saat biçimidir. Haftada 1 ya da ayda 1 kez yapılması uygundur. Birey 24 saat içinde kesinlikle hiçbir şey tüketmemektedir.

Geçen Yılın En Popüler Diyeti

International Food Information Council Foundation (Uluslararası Gıda Enformasyonu Konseyi Kurumu) araştırmasına göre aralıklı oruç en popüler sağlıklı beslenme diyetlerinden biri olarak yer aldı. Hatta Twitter sosyal medya platformunun CEO’su olan Jack Dorsey, daha önce yalnızca günde 1 öğün yemek yediğini belirtmiş ve bunun aralıklı oruç olduğunu ifade etmiştir. Yaptığının doğru bir şey olmadığını düşünen Dorsey, bu diyeti “ölçüsüz” diyet olarak belirlemiştir.

İngiliz Diyetisyenler Birliği sözcüsü olan Diyetisyen Linia Patel, aralıklı oruç ile ilgili olarak şu sözleri sarf etmiştir:

“Bunun sebebi aslında basit matematik, zira aldığınız kaloriyi azaltmış oluyorsunuz.”

Obeziteye Karşı Mücadele

Son zamanlarda artan obezite hastalığına karşı insanlar çeşitli diyet programları ile dengeli bir şekilde zayıflama ve hayatlarını sağlıklı beslenme odaklı yaşamaya adamıştır. Oruç tutmak bakıldığında tarih boyunca dini, kültürel ve sosyal açıdan da bedene iyi gelen uygulamalardan biridir. Ruhun ve bedenin dinlenmesini sağlamaktadır.  Beslenme Uzmanı Patel,

“İnsanları kuralları sever. Biraz disipline girmek ve hiçbir şey yemeyeceğimiz belli sürelerin olması olumlu bir şey.” demektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz