Yeme bozuklukları, ne yazık ki günümüz insanlarında sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biridir. Atipik yeme bozukluğu da bu bozuklardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tıkınırcasına yeme sendromu ve gece yeme sendromu gibi şekillerde görülebilen bu durum, insanların yaşamını olumsuz yönde etkilemekte, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Atipik Yeme Bozukluğu Nedir?

Nevroza ve anoreksiya gibi yeme bozukluklarının dışında kalan bozukluğa atipik yeme bozukluğu adı verilmektedir. Yeme bozukluklarına referans olduğu ifade edilen bu rahatsızlıkta gece yeme ve tıkınırcasına yeme sendromu en sık yaşananlar arasında yer almaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Tıkınırcasına yeme sendromunda bireyler çoğu zaman 2 saat aralıklarla aşırı derecede yemek yemektedir. Tıkınma nöbeti esnasında kendini kontrol edemeyeceği korkusunda kapılan bu kişiler, yemek esnasında yalnız olmayı tercih etmekte ve yemekten sonra kendisinden hoşlanmadığı için depresif bir hale bürünebilmektedir. Gece yeme sendromu ise bireyin uykusuz olduğu gecelerde yemek yeme nöbetine girmesi, günlük kalorinin en az yarısını gece de alması ve daha çok şeker ile nişasta içeren besinler tüketmesi durumunda anlaşılmaktadır. Her iki durum da sağlıklı beslenme konusunda kesinlikle önerilmeyen bir beslenme tipidir.

Atipik yeme bozuklukları çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilirken, bu durum çoğunlukla psikolojiye bağlı olarak gelişebilmektedir.

Atipik Yeme Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Sağlık açısından büyük bir tehdit oluşturan atipik yeme bozukluğu mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çeşitli şekillerde tedavisi gerçekleştirilen bu rahatsızlıklar psikoterapi ve beslenme ya da ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bilişsel davranışçı terapi ile tıkınırcasına yeme periyotları minimuma indirilebilmekte ve kilo kaybı sağlanabilmektedir. Davranışçı terapi ile de spor ve egzersiz alışkanlığı kazandırılabilmektedir. Öte yandan ilaç tedavisinde de yeme nöbetlerinin azaltılması sağlanabilmektedir.

Atipik yeme bozukluklarında ayrıca ağırlık yönetimi ve zayıflama programı, yani diyet de uygulanabilmektedir.

Bir Diyetisyenden Yardım Alabilirsiniz!

Günümüzde atipik yeme bozuklukları ile karşı karşıya olan insanların yapabileceği en iyi şey bir diyetisyenden destek almak olacaktır. Günümüzde pek çok diyetisyen bu konuda danışanları için sağlıklı beslenme programı ve egzersizler oluşturarak bu durumun önüne geçilmesini, yeme ve kilo kontrolünün oluşturulmasını sağlayabilmektedir. Bu tür yeme bozukluklarında tedavi istemeyen hastaların pek çok sağlık sorunu yaşaması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle de mutlaka bir diyetisyene başvurulması önerilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz