Avokado meyvesinin anavatanı Meksika ve Orta Amerika’dır. Defnegiller familyasından olan avokado, ağaçta yetişmektedir. Diğer bir adı timsah armududur.

Avokado, yağ içeriği nedeniyle kendine has tat ve kokuya sahiptir. Avokadonun diğer meyvelere göre protein miktarı ve yağ miktarı yüksektir. Bu özelliğiyle diğer meyvelere göre daha uzun süre tokluk sağlamaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Avakadonun Faydaları

Avakado
  • Az miktarda doymuş yağ ve çoklu doymamış yağ, yüksek miktarda tekli doymamış yağ içermektedir. Tekli doymamış yağ içeriğiyle kandaki iyi huylu kolesterolü (HDL) artırırken, total kolesterolün ve kötü huylu kolesterolün (LDL) düşmesini sağlar ve kalp damar hastalıklarında fayda sağlar. İçeriğindeki beta sitosterol de kan kolesterol seviyesinin düşüren diğer bir bileşendir.
  • Yüksek A, C ve E vitamini içeriği sayesinde yüksek antioksidan özellik göstermektedir. Aynı zamanda içeriğindeki lutein sayesinde hücre dejenerasyonunu yavaşlatır. Böylece, hücre yenilenmesini hızlandırır ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.
  • İçeriğinde bulunan birçok mineral, özellikle potasyum ve magnezyum, sayesinde kas ve sinir sağlığına katkıda bulunur.
  • Kansere karşı koruyucudur ve üreme sistemi sağlığı için fayda sağlar.

Mutfağımızda Nasıl Kullanabiliriz?

100 gram avakado içerisinde yaklaşık 2 gram protein, 4,6 gram karbonhidrat, 10 gram yağ, 10 gr doymamış yağ asitleri, 2 gram doymuş yağ asitleri bulunmaktadır ve 100 gr yaklaşık 126 kkal dir.

Yüksek enerji değeri nedeniyle avokadoyu tüketirken porsiyon miktarına dikkat etmelisiniz. Günlük beslenme planınıza çeyrek ya da yarım avokado ekleyerek hem kilonuzu korur hem de sağlıklı bir öğün yapmış olursunuz.

Avokadoyu çekirdeği çıkarılıp, ince doğrayarak veya çatalla ezerek salatalarınıza ekleyebilirsiniz. İsteğe göre göre tuz, kırmızı, karabiber ve limon eklenerek sos şeklinde tüketebilirsiniz. Limon ilave edilmeden soyulmuş ve ezilmiş avokado sarımsaklı yoğurt ile karıştırılarak yenebilir. Omlete peynir yerine avokado ekleyerek güzel bir lezzet elde edebilirsiniz.

Avokadolu Kahvaltılık Sos Tarifimi Denediniz mi?

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz