Sağlık açısından oldukça önemli bir vitamin türü olan B12, vücudun olmazda olmazları arasında yer almaktadır. Vücutta yeterince B12 vitamini bulunmadığında çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle de günümüzde pek çok insan tarafından bu vitaminin hangi besinlerde bulunduğu merak edilmektedir.

Vücudun B12 ihtiyacı ancak sağlıklı beslenme programı ile karşılanmaktadır. B12 eksikliğinde kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin yapısı bozularak sayısı azalmaktadır. Bunun yanı sıra kalp çarpıntısı, halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak ve yaşam kalitesi yüksek bir hayat sürdürebilmek için sağlıklı beslenme ve B12 içeriği yüksek besinler tüketmeye dikkat etmek gerekir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

B12 İçeren Besinler

B12 içeren besinler meyve ve sebze olarak değişiklik gösterebilmektedir. Her birinin faydası oldukça fazla olan bu besinlerin bazılarına örnek göstermek gerekirse; uskumru, sardalya, ton balığı gibi deniz ürünleri, dana eti, ciğer gibi et ürünleri, yumurta, yoğurt peynir gibi süt ve süt ürünleridir.

https://www.traditionrolex.com/2

Genel olarak B12 ihtiyacını hayvansal gıdalardan karşılanırken, bunun yanı sıra bazı meyve ve sebzeler de B12 içeren besinler arasında yer almaktadır. İşte B12 eksikliğine iyi gelen meyve ve sebzeler…

  • Meyveler: B12 içeren meyveler hakkında net bir bilgi bulunamasa da, B grubu vitamini yüksek olan besinler portakal, muz ve kivi gibi meyvelerdir.
  • Sebzeler: Ispanak, brokoli, mercimek, karnabahar, bezelye, taze fasulye, maydanoz, barbunya ve pancardır.

B12 vitamini, insan vücudunda önemli görevler üstlenmektedir. Bunlardan en önemlisi kemik iliğindeki kan hücrelerinin yenilenmesi aşamasındaki görevidir. Kan hücrelerinin ana yapısı B12 vitamini ile meydana gelmektedir. Diyet yapan her insanın bağışıklık sistemini güçlendirmesi için de dikkat etmesi gereken B12 vitamini, hastalıklara karşı korumakta ve hastalıklarda iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Öte yandan sinir sistemini koruması, fonksiyonlarını yerine getirmesi için gerekli olan bu vitamin, B12 içeren kuruyemişler ile de karşılanabilmektedir. Bu sayede hafıza merkezinin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi de sağlanabilmektedir.

Günümüzde pek çok diyetisyen, danışanlarına B12 ve bunun gibi pek çok önemli vitamin ile mineral içeren besinlerin yer aldığı bir beslenme programı önermektedir. Bu sayede insanlar sağlıklarına kavuşabilmekte ve doğru bir yöntemle formuna kavuşabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz