B17 vitamini daha çok laetril ya da amigdalin gibi isimlerle bilinen bir vitamin türüdür. Çeşitli meyvelerin ve meyve çekirdeklerinin içeriğinde yer alan bu vitamin, sağlık konusunda hayati faydalar sağlayabilmektedir. Özellikle de kanser tedavisine yönelik yapılan çalışmalarda karşılaştığımız B17 vitamini, kanserle mücadelede önemli bir yere sahip olmasıyla bilinmektedir.

B17 Vitamini (Laetril) Nedir?

B17 Vitamini (Laetril) Nedir?
B17 Vitamini (Laetril) Nedir?

B17 vitamini, diğer bir değişle laetril, B grubu vitaminlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle vücuda sağlıklı beslenme yolu ile kazandırılan laetril, pek çok sağlık sorunu karşısında faydalı olabilen bir vitamindir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Bu vitamin, kanserle mücadele konusunda ilk olarak 1970 yılında ilaç olarak kullanılmıştır.  Fakat belli bir zaman sonrasında ABD’de siyanür etkisi gösterdiği ifade edilerek kullanımı yasaklanmış bir vitamindir. Bu alanda laetril hap ya da enjeksiyon yolu ile alınabilirken, bu bileşenin içeriğinde bulunan siyanürün vücuda dahil olduğunda hidrojen siyanür haline gelerek kanseri engelleyen bir etki oluşturduğu ifade edilmiştir. Buna rağmen kanser tedavisi ve sağlık alanda yapılan araştırmalar yetersiz gelmiş ve bilimsel bir kanıt bulunamamıştır.

Bağışıklık Sistemine Etkisi Nedir?

Vitaminler arasında önemli bir yere sahip olan laetril bağışıklık sistemi üzerinden de etki göstermektedir. Kan T lenfositlerini ciddi oranda artırarak bağışıklık sistemini desteklediği bilinen laetril, bunun dışında anti-tümor, analjezik etkisi ve sindirim sistemi üzerinde de etkisini gösterebilmektedir. Örneğin; çeşitli etkileşimler sonucu vücutta ağrı kesici bir etki göstermesi ya da yapılan birçok araştırmaya göre anti-tümör görevi üstlenmesi B17 vitamini faydaları arasında yer almaktadır.

https://www.high-endrolex.com/34

Hangi Gıdalarda Bulunur?

Hangi Gıdalarda Bulunur?
Hangi Gıdalarda Bulunur?

B17 vitamini, günümüzde insan vücuduna ancak sağlıklı beslenme yolu ile kazandırılabilmektedir. Pek çok diyetisyen B17 vitamininin birçok meyve, kuruyemiş, sebze ve tohum içeriğinde bulunduğunu ifade etmektedir. Bu besinlerden de kısaca bahsetmemiz gerekirse;

 • Çiğ fındık, acı badem, macadamia fıstığı, kaju
 • Elma, erik, çilek, kayısı, kiraz, armut, nektarin
 • Arpa, karabuğday, kepekli tahıllar
 • Keten tohumu, kiraz çekirdeği, darı, şeftali çekirdeği
 • Maş fasulyesi, kuru fasulye, börülce, siyah fasulye
 • Bakla, mercimek, nohut, barbunya
 • Tere, pancar, tatlı patates, bambu yaprağı, ıspanak

B17 Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Laetril, insan sağlığı açısından birçok fayda sağlar. Buna karşın B17 vitamini eksikliği pek çok farklı sağlık sorununa neden olabilecek bir durumdur. Dolayısıyla vücutta yeterli miktarda Laetril depolamasına ihtiyaç duyulur. Laetril vitamin eksikliği belirtilerini ise şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Eklemlerde inflamasyon
 • Yorgunluk
 • İştahsızlık
 • Hipertansiyon
 • Romatizmal rahatsızlıklar
 • Kardiyovasküler hastalıklar
 • Kanser
 • Vücutta enfeksiyon

Bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemeyen birçok insan uzman bir diyetisyenden destek alarak sağlıklı beslenmeye çalışmalı ve yeteri kadar laetril tüketmelidir.

Diğer yandan bu vitaminin keşfedildiği günden bu yana yapılan birçok araştırma, fazla tüketilmesi durumunda çeşitli yan etkilere yol açtığını da göstermektedir. Dolayısıyla bir uzman kontrolünde tüketilmesi önemlidir. Ayrıca vücutta aletril eksikliğinin olup olmadığını da tespit edebilmek adına yine bir beslenme uzmanından yardım almak gerekir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz