B grubu vitaminler, genellikle hayvanların ve yaşamını sürdüren diğer canlıların temel yaşam gereksinimlerini karşılayabilmeleri açısından gerekli olan, suda çözünebilmesi mümkün olan organik mikro besinler olarak ifade edilmektedir. Az da olsa vücut için de ihtiyaç duyulan bu vitaminler üretim ve tüketimden bağımsız olarak koenzim görevi üstlenmektedir. Bu grupta yer alan ve pantotenik asit olarak da ifade edilen B5 vitamini, sağlık konusunda önemli faydalar sağlayan vitaminlerden biridir. Metabolizmanın tümünde yer alan bu vitamin, vücut için gerekli olması ile bilinmektedir.

B5 Vitamini (Pantotenik Asit) Nedir?

Bilim dalında pantotenik asit olarak bilinen B5 vitamini, ilk kez 1939 yılında pirinç kabuklarının izole edilmesiyle bulunan, B grubu vitaminler arasında yer alan ve suda çözünebilme özelliğine sahip olan organik bir mikro besin olarak tanımlanmaktadır. Sağlık açısından pek çok faydaları bulunan bu vitamin hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklarda yer aldığından her yer manasına gelen panthos sözcüğünden esinlenerek pantotenik asit adını almıştır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

B5 vitamini, metabolizmanın tamamında yer alan bir bileşendir. Sağlıklı beslenme yolu ile edinilen ve suda çözülebilme özelliğinden dolayı vücutta depolanması mümkün olmayan bu vitaminin fazlalığı ise idrar yolu ile atılmaktadır.

Görevleri ve Kaynakları Nelerdir?

B5 vitaminler, vücutta birçok görev üstlenmektedir. Yağ asitlerinin, karbonhidrat ve proteinlerin enerjiye dönüştürülmesi konusunda önemli bir görev üstlenen B5 vitamini, besinlerin yapıtaşına ayrılması konusunda da sindirim aşamasına koenzim olarak dahil olmaktadır. Öte yandan antikor üretimine direkt olarak etki eden bu vitamin, hastalıkların daha kısa sürede ve kolaylıkla atlatılabilmesini sağlamaktadır.

B5 vitaminin faydaları ve görevleri bu kadarla sınırlı kalmazken, anti-strese, hormon sentezlenmesine, cilde ve böbreküstü bezinin çalışmasına iyi gelebilmektedir. Genellikle sağlıklı beslenme ile vücuda kazandırılabilen B5 vitamini pek çok besinin içeriğinde yer almaktadır.

Hangi Gıdalarda Bulunur?

İnsanlara sağlık konusunda pek çok fayda sağlayan B5 vitamini tüketilen pek çok gıdanın içeriğinde yer almaktadır. Diyetisyenlere göre insanlar yeterli tahıl ve su tüketimi ile günlük B5 vitamini ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Sağlıklı beslenme ve yeterli B5 vitamin tüketimi konusunda daha ayrıntılı bilgi almak ve uygun bir beslenme programı uygulamak isteyenlerin mutlaka bir diyetisyen ile görüşmesi önerilmektedir. Bu sayede daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz