B grubu vitaminler, genellikle hayvanların ve yaşamını sürdüren diğer canlıların temel yaşam gereksinimlerini karşılayabilmeleri açısından gerekli olan, suda çözünebilmesi mümkün olan organik mikro besinler olarak ifade edilmektedir. Az da olsa vücut için de ihtiyaç duyulan bu vitaminler üretim ve tüketimden bağımsız olarak koenzim görevi üstlenmektedir. Bu grupta yer alan ve pantotenik asit olarak da ifade edilen B5 vitamini, sağlık konusunda önemli faydalar sağlayan vitaminlerden biridir. Metabolizmanın tümünde yer alan bu vitamin, vücut için gerekli olması ile bilinmektedir.

B5 Vitamini (Pantotenik Asit) Nedir?

B5 Vitamini (Pantotenik Asit) Nedir?
B5 Vitamini (Pantotenik Asit) Nedir?

Bilim dalında pantotenik asit olarak bilinen B5 vitamini, ilk kez 1939 yılında pirinç kabuklarının izole edilmesiyle bulunan, B grubu vitaminler arasında yer alan ve suda çözünebilme özelliğine sahip olan organik bir mikro besin olarak tanımlanmaktadır. Sağlık açısından pek çok faydaları bulunan bu vitamin hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklarda yer aldığından her yer manasına gelen panthos sözcüğünden esinlenerek pantotenik asit adını almıştır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

B5 vitamini, metabolizmanın tamamında yer alan bir bileşendir. Sağlıklı beslenme yolu ile edinilen ve suda çözülebilme özelliğinden dolayı vücutta depolanması mümkün olmayan bu vitaminin fazlalığı ise idrar yolu ile atılmaktadır.

Görevleri ve Kaynakları Nelerdir?

B5 vitaminler, vücutta birçok görev üstlenmektedir. Yağ asitlerinin, karbonhidrat ve proteinlerin enerjiye dönüştürülmesi konusunda önemli bir görev üstlenen B5 vitamini, besinlerin yapıtaşına ayrılması konusunda da sindirim aşamasına koenzim olarak dahil olmaktadır. Öte yandan antikor üretimine direkt olarak etki eden bu vitamin, hastalıkların daha kısa sürede ve kolaylıkla atlatılabilmesini sağlamaktadır.

B5 vitaminin faydaları ve görevleri bu kadarla sınırlı kalmazken, anti-strese, hormon sentezlenmesine, cilde ve böbreküstü bezinin çalışmasına iyi gelebilmektedir. Genellikle sağlıklı beslenme ile vücuda kazandırılabilen B5 vitamini pek çok besinin içeriğinde yer almaktadır.

Hangi Gıdalarda Bulunur?

Hangi Gıdalarda Bulunur?
Hangi Gıdalarda Bulunur?

İnsanlara sağlık konusunda pek çok fayda sağlayan B5 vitamini tüketilen pek çok gıdanın içeriğinde yer almaktadır. Diyetisyenlere göre insanlar yeterli tahıl ve su tüketimi ile günlük B5 vitamini ihtiyacını karşılayabilmektedir.

B5 vitaminin bulunduğu besinlere birkaç örnek göstermek gerekirse;

Yumurta

B5 vitamini içeren besinlerden yumurta, kas ve kemik gelişimi açısından son derece etkili olmasıyla bilinir. Bağışıklık sistemini güçlendiren, içeriği amino asit ve vitaminlerle sağlık açısından önemli bir yere sahip olan yumurta, günümüzde hemen herkesin beslenme alışkanlığı edinmesi gereken bir besin olarak nitelendirilir.

Bezelye

Bezelye, yalnızca pantotenik asit açısından değil, lif açısından da zengin bir içeriğe sahip olmasıyla bilinir. Mide hastalıklarının önüne geçmesi, cildi yenilemesi, metabolizmayı hızlandırması, beyin gelişimini desteklemesi ve gebelik dönemine destek olması, bezelyenin faydaları arasında yer almaktadır.

Avokado

Vitamin ve mineral bakımından son derece zengin bir besin olmasıyla bilinen avokado, pantotenik asit içeren besinlerden bir diğeridir. Kalp sağlığını destekleyen, sindirim sistemine iyi gelen ve kolesterolü düzenleyici bir etki gösteren bu meyve, aynı zamanda iştahı düzenlemeye yardımcı olmasıyla da bilinir.

Kurubaklagiller

İnsan sağlığına çeşitli faydalar sağlayan besinlerden biri de kurubaklagillerdir. Pantotenik asit içeren besinler arasında da yer alan kurubaklagiller, normal metabolizma enerji oluşum mekanizmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca vücuttaki yorgunluk ve halsizliğin önüne geçebilen bu besin kaynağı, kişinin kendisini daha zinde ve enerjik hissetmesine yardımcı olmaktadır.

Karnabahar

İyi bir lif kaynağı olarak bilinen karnabahar, aynı zamanda pantotenik asit kaynadığıdır. Bununla beraber C vitamini ve folik asit konusunda da zengin bir içeriğe sahip olan karnabahar, kalp sağlığı, mide sorunları ve sindirim sistemi açısından oldukça faydalı bir besindir. Vücudu toksinlerden arındırması, kabızlık sorununu gidermesi, bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olması ve idrar yolu enfeksiyonuna karşı etkili olması bu karnabaharın faydaları arasında yer alır.

Et

B5 vitamini içeren besinlerden bir diğeri de ettir. Et, aynı zamanda insan vücudunun ihtiyacı olan pek çok farklı vitamin ve minerali de bünyesinde barındırır. Bağışıklık sistemini destekleyen, vücuttaki hasarların ve yaraların iyileşmesine katkı sağlaması etin faydaları arasında yer alırken, aynı zamanda kronik hastalıkların önüne geçmesi de bu besinin sağladığı faydalardandır.

Mantar

İnsan vücuduna en az et kadar faydalı olan mantar, pantotenik asit içeren başka bir besin kaynağıdır. Doğru ve miktarında tüketilen mantar, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine, metabolizmanın düzenlenmesine, sindirim sistemi problemlerinin giderilmesine, hücre yaşlanmasının yavaşlamasına ve kansere karşı bağışıklık kazandırılmasına katkı sağlamaktadır.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri insan sağlığına en çok fayda sağlayan besinler arasında yer alır. Pantotenik asit açısından zengin bir içeriğe sahip olan süt ve süt ürünleri, gelişme çağındaki çocuklar açısından son derece önemli besinlerdir. Bu dönemde kemik dokusunun güçlenmesini sağlaması, yaşlılık dönemindeyse kemik kaybı ve erimesini yavaşlatan bu besinler, aynı zamanda kalsiyum emilimini artırmaktadır. Dolayısıyla hemen her yaş grubu insanın tüketmesi gereken besinler arasında yer alır.

Sağlıklı beslenme ve yeterli B5 vitamin tüketimi konusunda daha ayrıntılı bilgi almak ve uygun bir beslenme programı uygulamak isteyenlerin mutlaka bir diyetisyen ile görüşmesi önerilmektedir. Bu sayede daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz