Bağırsak florası, çeşitli hastalıkların riskini yakından alakadar eden bir tür faktör olarak nitelendirilmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmamak adına floranın doğru bir şekilde yönetilmesi ve denetim altında tutulması gerekmektedir.

Bağırsak Florası Nedir?

Mikrobiyata olarak da bilinen bağırsağın florası, sindirim sisteminde faaliyet gösteren birtakım mikroorganizmaların meydana getirdiği alan olarak ifade edilmektedir. İnsan bedeninin en çalışkan alanı olarak bilinen bu flora, bünyesinde barındırdığı bakteriler ile beraber gerek insan psikolojisini korumak, gerekse sağlık sorunlarının önüne geçebilmek adına devamlı olarak çalışmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Bağırsak Florası Nasıl Düzelir?

Mikrobiyata çeşitli sebeplerden dolayı bozulma yaşayabilmektedir. Bünyesinde pek çok bakteriye yer veren bağırsak boşaltım ve sindirim sisteminin en önemli üyesi olurken, kişinin tüketmiş olduğu bazı gıdalar hem bağırsak florası bozukluğu, hem de sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu bozukluğa neden olan faktörler ise genellikle gereksiz antibiyotik kullanımı, tüketilen hazır gıdalar ve genetiği bozulmuş olan besinler olmaktadır.

Normal şartlarda bir insanın bağırsağında 300 ila 1000 arasında bakteri barınmaktadır. Bu bakteriler kişinin bağışıklık sistemini korumak, alerji oluşumunun önüne geçmek ya da ruh halini korumak gibi pek çok fayda sağlayabilmektedir. Bozulmuş olan bir florayı eski sağlığına kavuşturabilmek için sağlıklı beslenme düzeni oluşturmak, şeker, un gibi gıdalardan uzak durmak gereklidir. Bu sistemin yeniden düzene girene kadar ayrıca mısır ve pirinç gibi besinlerden de uzak durulması tavsiye edilir.

Bunların yanı sıra floranın yeniden düzelebilmesi için ev yapımı yoğurt, kefir, boza, turşu ve sirke gibi gıdalar tüketmek, bu gibi besinler yetersiz geldiğinde prepat ve probiyotik kullanmak önerilir. Yine probiyotik zengini olan besinlerin sağlıklı beslenme diyetinde yer alması da önemlidir.

Bağırsakların rahatlamasını sağlayan diğer besinler ise; süt, frambuaz, kuru erik, badem, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve sudur. Bu besinlerin lif oranı yüksek olmakla beraber sindirimleri de kolay olmaktadır.

Diyetisyenden Yardım Almalısınız!

Flora bozukluğu yaşayan bir kişinin bu sorunun üstesinden gelebilmek için profesyonel bir destek alması da gerekebilir. Diyetisyenler tarafından sağlanan bu destek sayesinde kişi hangi gıdaları tüketip tüketemeyeceğini öğrenebilmektedir. Üstelik kişinin değerleri ölçülerek kendisine özel bir diyet programı hazırlanabilmekte ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmesine yardımcı olunabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz