Bağırsak tembelliği, tembel bağırsak sendromu olarak da nitelendirilen bir tür sağlık sorunudur. Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması olarak ifade edilen bu sorun, kişinin haftada 2 ya da 3 defadan az tuvalete çıkması ile nüksetmektedir. Günümüzde pek çok insan bağırsak tembelliğinin yanında kabızlık gibi problemlerle de karşı karşıya kalabilmektedir.

Bağırsak tembelliği her cinsiyette ya da yaş grubunda görülebilen bir problemdir. Özellikle de kadınlarda ve yaşlılarda görülen bu durum, hamilelerde ve bebeklerde de görülebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Bağırsak Tembelliği Nedir?

Bağırsak tembelliği, insanlarda bağırsak hareketliliğinin azalması ve yavaşlaması, dolayısıyla tuvalete çıkmada zorluk yaşama durumu olarak ifade edilmektedir. Bu gibi durumlarda bağırsaklar yavaş hareket ettiğinden dışkı bağırsaklarda uzun süre kalmakta ve ağrıya, sancıya ya da hemoroid gibi sorunlara neden olmaktadır. Dolayısıyla bağırsak tembelliği için diyet yapmak ve mutlaka bir uzmana görünmek gerekmektedir.

Bağırsak Tembelliği Neden Olur?

Bağırsak tembelliği pek çok duruma bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Örneğin; yaşın ilerlemesi ve kas hareketlerinin yavaşlaması, düzensiz ve yanlış beslenme, lifli gıdaların yerine daha çok karbonhidrat içerikli besinlerin tüketilmesi gibi durumlar, bu hastalığı tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır. Öte yandan hamilelerde bağırsak tembelliği ise bebeğin büyük geliştikçe bağırsaklara baskı yapması ve bu nedenle de bağırsak hareketliliğinin azalmasından kaynaklanmaktadır.

Bağırsak tembelliği yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda ve bebeklerde de görülebilmektedir. Özellikle de  bebeklerde bağırsak tembelliği en çok merak edilen konulardan olurken, 0-6 ay sonrasındaki bebeklerde ortaya çıkan bu sorun genellikle beslenme kaynaklı olabilmektedir.

Bağırsak Tembelliği Olanlar Neler Tüketmeli, Neler Tüketmemelisiniz?

Bağırsak tembelliğine karşı sağlıklı beslenme oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle de kişilerin bu süreçte tüketmesi ve tüketmemesi gereken besinlere dikkat etmesi gerekmektedir. Tembel bağırsak sendromu ile karşı karşıya olan kişilerin mutlaka lifli besiler tüketmesi gerekmektedir Örneğin; tam kepeği artırılmış tahıllı gıdalar, sebzeler, kurubaklagiller, meyveler, kefir, yoğurt gibi probiyotikler ve yeterli yağ tüketimi, dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Bağırsak tembelliğinde tüketilmemesi gereken besinler ise; aşırı yağlı gıdalar, fast food, işlenmiş gıdalar ve karbonhidrat içeriği yüksek olan gıdalardır. Bu gıdalar örnek göstermek gerekirse; beyaz ekmek, un, hamur işi, makarna, pirinç, kızartmalar, sucuk, sosis ve salamdır.

Bağırsak Tembelliğini Önlemek için Diyetisyene Danışabilirsiniz!

Bağırsak tembelliğinde sağlıklı beslenmenin önemi büyük olduğundan, insanların bu gibi durumlarda uzman bir diyetisyenden yardım alması da önemlidir. Dolayısıyla kendinize bir program hazırlamadan önce mutlaka bir uzmana danışmanız gerekebilir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz