Bariatrik cerrahi ameliyat, halk arasında bilinen adı ile obezite ameliyatıdır. Son dönemlerde oldukça yaygın bir hale gelmeye başlayan bariatrik cerrahi ameliyatı, obezite ve obezite ile beraber gelen hastalıkların en aza indirgenmesinde oldukça etkili olan yöntemlerden biridir.

Günümüzde pek çok obezite hastasının merak ettiği bariatrik cerrahi ameliyatı öncesi ve sonrası beslenme konusu, oldukça önemli bir konudur. Özellikle de hastanın aşırı kilo ile mücadele ediyor olması sebebiyle bir Beslenme ve Diyet Uzmanından profesyonel yardım alarak sağlıklı beslenmeye yönelik tedavi sürecine başlaması gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Öncesi Beslenme

Obezite ile savaşan hastalar açısından bariatrik cerrahi ameliyatı öncesi beslenme bilinçsizce olmamalıdır. Yani hasta, cerrahi müdahale öncesinde sağlığını olumsuz yönde etkileyecek gıdalardan kaçınmalı, beslenmesini Beslenme Uzmanı gözetiminde tutması gerekmektedir.

Öte yandan aşırı kilo problemi olan kişiler açısında bariatrik cerrahi ameliyat ile amaçlananın yalnızca kilo vermek olmaması gerekmektedir. Bu cerrahi müdahalenin ilk amacı; kişinin sağlıklı olarak beslenmesini gerçekleştirirken, cerrahi olarak da destek verip yine sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlamak olmalıdır. Obezite için yapılacak olan cerrahi müdahale öncesinde de, sonrasında da Beslenme ve Diyet Uzmanından yardım alınmasına özen gösterilmesi gereken bir konudur. Ayrıca ameliyat öncesinde ve sonrasında fiziksel aktivitelerde bulunarak kilo vermeyi desteklemek de faydalı olacaktır.

Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Sonrası Beslenme

Bariatrik cerrahi ameliyat sonrası beslenme konusunda hastanın kesinlikle kendisini salmaması ve doktor kontrolünde beslenmesini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu gibi zorlu bir süreçten geçilmesinin ardından hastanın bu konuda dikkatli ve özenli davranması oldukça önemlidir.

Bariatrik cerrahi ameliyat sonrası beslenmede kişinin kesinlikle yağ oranı yüksek olan gıdaları tüketmemesi gerekmektedir. Bunun ile beraber bol karbonhidrat içeren ve şeker oranı yüksek olan gıdalardan kaçması gerekeir. Bunun nedeni ise, şekerin insanın sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek en önemli gıdalardan biri olmasıdır.

Yemek yerken su tüketildiğinde, dehidratasyonun nedeniyle, bu durum sindirim sistemine olumsuz olarak yansıyabilmektedir. Bu nedenle obezite ameliyatı sonrasında beslenme çerçevesinde yemek ile beraber suyun tüketilmemesi gerekmektedir. Bu gibi sağlıklı beslenme kurallarına dikkat edilmesi halinde bariatrik cerrahi ameliyatı olan kişi kısa süre içerisinde eski sağlığına kavuşacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz