İnsan sağlığı üzerinde sağlamış olduğu faydaları ile bilinen beyaz çay, siyah ve yeşil çayın hazırlandığı Camellia Sinensis isimli bitkiden elde edilmektedir. Tarihte oldukça eski çağlardan bu yana kullanılmakta olan beyaz çay, sağlıklı beslenme konusunda önemli bir yere sahiptir. Günümüzde ise hala pek fazla bilinmeyen beyaz çay, pek çok sağlık sorununa fayda sağlayabilmektedir.

Beyaz çay el ile toplandığı ve herhangi bir işlemden geçirilmediği için oldukça doğal ve faydalı olan bir çaydır. Pek çok türe sahip olan beyaz çay, tomurcuklarına, yapısına, aromasına ya da yapraklarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Uzmanlar bu çayın sağlık açısından önemli olduğunu belirterek, doğru ve düzenli kullanımlarda büyük faydalar sağlayabildiğinden bahsetmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz çayın faydaları neredeyse saymakla bitmeyecek kadar çoktur. İnsanların sağlıklı beslenme açısından diyetine eklemeleri gereken bu çay, içeriğindeki kateşin isimli antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerinin oluşumunu engellemekte, kan damarlarını genişletmekte ve kalp sağlığını koruyabilmektedir. Bunun yanı sıra yağ yakımı konusunda oldukça etkili olan beyaz çay, insanların kilo vermesini kolaylaştıran bir etkiye de sahiptir.

Beyaz çayın faydaları bu kadarla sınırlı kalmazken, vücutta serbest radikallerin oluşumunu engellemesi, cilt yıpranmalarının önlenmesi, hücrelerin yenilenmesi, bağışıklık sisteminin korunması, yüksek tansiyon ve kolesterolün dengelenmesi, diş sağlığının korunması, diyabetin etkilerinin azalması ve beyin ile zihin gelişiminin desteklenmesi, yine bu çayın faydaları arasında yer almaktadır. Ayrıca Fenol içeriği yüksek olan beyaz çay, kişinin kendini daha genç hissetmesini ve görünmesini sağlayabilmektedir.

Diyette Beyaz Çay Tüketilir mi?

Diyette beyaz çay tüketme, oldukça faydalı bir adım olacaktır. İdeal bir kafein miktarına sahip olan beyaz çay, bu özelliği sayesinde vücuttaki yağ yakımını hızlandırmakta ve kilo verme sürecini daha kolay bir hale getirmektedir. Üstelik kalori bakımından değeri de “0” olan bu çay, pek çok diyet listesinde yer almalıdır.

Günümüzde birçok diyetisyen, kilo vermek için kendisine müracaat eden hastalarına sağlıklı bir kilo verme süreci ve beslenme alışkanlığı için diyette beyaz çay tüketme tavsiyesinde bulunmaktadır. Hemen hemen her aktardan kolaylıkla temin edilebilen bu çayın demlenişi de oldukça kolaydır. Günde en fazla 2 fincan kadar tüketilmesi yeterli olacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz