Bisiklet, bizim ülkemizde çok tercih edilen bir spor ya da ulaşım aracı değildir. Ancak bisiklet sürmek çok faydalı bir spordur. Her gün yahut haftada 3 ya da 4 gün düzenli olarak bisiklet sürmenin sağlığımıza faydaları sayılmayacak kadar fazladır.

Bisiklet Sürmenin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

  • Düzenli bisiklet kullandığınız takdirde, kardiyovasküler gelişimde rol oynar. Yani, kalp ve damar sağlığı üzerinde önemli etkisi vardır ve kondisyon sağlar.
  • Yağ yakmanızı hızlandırır. Bisikleti kullanırken sarf ettiğiniz efor, vücudunuzun hemen hemen her bölgesini hızlı çalıştırır ve yağ yakımına yardımcı olur.
  • Yapılan araştırmalara göre düzenli bisiklet kullanan kişilerin düzenli uykuları olur, daha dinç, enerjik olurlar. Yorgun görünmez ve hissetmezler.
  • Düzenli bisiklete binmek sindirim sisteminizi hızlandırır. Bağırsak tembelliği gibi problemleriniz ortadan kalkar.
  • Vücudunuzun sindirim, dolaşım sistemini olumlu etkilediği için ve direncinizi arttırdığı için daha uzun yaşayabilirsiniz.
  • Dinç, enerjik bir yapıya sahip olmanız, size psikolojik olarak da iyi hissettirecektir.
  • Obezite sizin için çok uzak bir ihtimal haline gelecektir.
  • Kondisyonu arttırması, başka sporlarda da başarılı olmanızı sağlar.
  • Bacak kaslarınızı çalıştırır ve kuvvetlendirir; dengede durmak için sarf ettiğiniz efor ile karın kaslarınız çalışır ve omuzlarınız, kollarınız, sırtınız da kuvvetlenir.
  • Bisikleti spor olarak kullanmanın yanı sıra ulaşım aracı olarak kullanırsanız da pek çok faydasını göreceksiniz.

Bisiklet Sürmek Kilo Verdirir mi?

Bisiklet Sürmek doğrudan kilo verdirmez. Kas kütleniz ve metabolizma hızını artar, bunun sonucunda da kilo vermeniz hızlanır. Ancak çeşitli rahatsızlıkları olanlar bisiklet sürselerde kilo veremezler. Söz konusu kişilerin mutlaka Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşmeleri gerekir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Bisiklet sürme spor ve zayıflama amaçlı yapılıyorsa beslenmeye de dikkat edilmelidir. Sağlıklı beslenme olmadığı müddetçe hiçbir zaman sağlıklı kilo verme de mümkün olmayacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz