Sağlık açısından dengeli ve düzenli beslenme yaşamına geçiş yapmak isteyen bireylerin aynı zamanda birer bilinçli tüketici olması gerekir. Buzdolabınızda bulunduracağınız öğünlerin yemek yeme alışkanlıklarınızı etkilediğini da unutmamalısınız. Eğer doğru besinleri doğru şekilde tüketebilirseniz, daha sağlıklı ve fit bir insan olursunuz. Vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ dengesini yapabilmek adına da buzdolabınızda bazı ürünleri bulundurmanız şarttır. İşte sağlıklı beslenme için buzdolabınızda mutlaka bulunması gereken 5 besin!

  • Yumurta

İçeriğinde pek çok vitamin ve aminoasit bulunduran yumurta, insan vücuduna pek çok faydalı etki sunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre her gün sabah kahvaltıda 1 adet yumurta tüketmek beyin sağlığı için oldukça faydalıdır

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • Süt

İçermiş olduğu kalsiyum miktarıyla sağlıklı beslenme açısından vücudumuza pek çok yarar sunmaktadır. Diyet yapanlar ve fit kalmak isteyenler için sütün göbek yağları üzerinde bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Göbek yağlarını eritmekle kalmayan süt, kemiklere güç verir, cildin sağlıklı ve temiz kalmasını sağlar, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılar, kalp ve damar sağlığı için etkilidir, kolesterolü düşürür ve bronşit ile bağırsak hastalıklarına iyi gelir.

  • Sebze ve Meyveler

Sebze ve meyveler düşük kalorili olmalarına rağmen içerdikleri vitamin, mineral ve lif sayesinde beslenme programlarının vazgeçilmez besin öğeleridir. Sebze ve meyveler doğru bir şekilde tüketildiğinde büyüme ve gelişmeye yardımcı olur, hücre yenilenmesini sağlar, dokuların onarımına yardımcı olur, deri ve göz hastalıklarını engeller. Diş ve diş eti sağlığı açısından da önemli olan sebze ve meyveler, doygunluk hissi verir ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan obezite ya da kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, çeşitli kanser türleri karşısında koruma sağlamaktadır. Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayarak, ishal/kabız olma durumlarını ve çeşitli sağlık problemlerine yakalanmanızı önleyecektir.

  • Beyaz ve Kırmızı Et

Kırmızı Etin Faydaları: Demir, kreatin, çinko, fosfor ve B vitamini kompleksi bakımından oldukçazengindir. Güçlü bir lipolik asit kaynağı olması sebebiyle dengeli beslenmeye yardımcıdır. Vücudun ihtiyacı olan demir miktarının yüzde 35’ini karşılamaktadır. Kırmızı et haftada en fazla 3 kere tüketilmesi gereken bir gıdadır. Pek çok diyetisyen haftada 1 kırmızı et tüketimini uygun görmektedir. Bunun sebebi içeriğinde hayvansal yağ miktarının fazla olması, kolesterol ve kalp-damar hastalıklarına iyi gelmemesidir.

Beyaz Etin Faydaları: C vitamini, tiamin (vitamin B kompleks), riboflavin (B-2 vitamini), niasin, B-6 vitamini, folat, B-12 vitamini, A vitamini, E vitamini, D vitamini ve K vitamini açısından oldukça zengin olan beyaz etler, yüksek protein kaynağı olarak da bilinmektedir. Tavuk, hindi, balık eti haftada en az 3 kere tüketilmelidir. Doymuş yağ ve kolesterol içeren beyaz etlerin, kandaki kolesterol miktarını kontrol altına alma ve kolesterolün yükselmesini engelleme faktörü bulunmaktadır. Ek olarak bağışıklığı desteklemekte, halsizliği gidermekte, sindirimi düzenlemekte ve sinir sistemini geliştirmektedir.

  • Peynir

Vücudun kalsiyum ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan peynir, kemiklerin erimesini engeller ve güçlendirir. Diş sağlığı açısından etkili bir besindir. Hafızayı kuvvetlendirir, sinir sistemini düzenler ve şeker hastalığının önlenmesini sağlar. Protein ve vitamin açısından zengin olmasıyla diyet programlarını desteklemektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz