Chia tohumu, son yıllarda adı sıklıkla duyulan ve kilo verme konusunda adeta popüler bir hale gelen bitkilerden biridir. Sağlıklı beslenme konusunda oldukça iyi bir yere sahip olan chia tohumu, hem besleyici, hem de bir hayli sağlıklı bir gıda olarak karşımıza çıkmaktadır.

Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumu, dünya üzerindeki en sağlıklı besinlerden biri olarak tanımlanmaktadır. Gerek insan vücudu, gerekse beyni için büyük önem taşıyan chia tohumu, siyah renkli minik minik boyutlara sahip olmasına rağmen, sağlık açısından oldukça önemli besinlere sahiptir. Nanegiller familyasından Salvia Hispanica isminde çiçekli bir bitki olan chia tohumları, daha çok Güney Meksika taraflarında yetişmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Chia Tohumu Faydaları

Sağlıklı beslenme anlamında ideal bir besin olurken, chia tohumu faydaları neredeyse sayılamayacak kadar çoktur. Antioksidanlar açısından zengin olması ile bilinen bu bitki, aynı zamanda içeriğinde bol miktarda Omega3 yağ asidi, lif, demir, protein, karbonhidrat ve kalsiyum da içermektedir.

İçeriğindeki bu çeşitli vitamin, mineral ve protein içeren chia tohumu, bu özellikleri sayesinde pek çok fayda sağlayabilmektedir. Örneğin; erken yaşlanma belirtilerinin önüne geçen chia tohumu, cildin onarım sistemini hızlandırmakta, ciltte meydana gelen hasarların giderilmesini sağlamakta, bağırsakların daha sağlıklı ve düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kardiyovasüler sağlığı koruması, kemikleri güçlendirmesi, meme ve servikal kanser ile savaşması, sağlıklı bir beyni desteklemesi, kötü kolesterolü ve enflamasyonu azaltması da, yine chia tohumu faydaları arasında yer almaktadır. Üstelik pek çok kişi tarafından bilindiği üzere chia tohumu ile zayıflamakta mümkündür. Ancak tek başına değil!

Chia Tohumu Kilo Vermede Etkili mi?

Chia tohumu, en yüksek bitki bazlı protein kaynaklarından biri olması ile bilinmektedir. Dolayısıyla bu mucizevi bitki, kaslardaki ve vücuttaki yağların yakılmasında, kan şekerinin düzenlenmesinde ve uzun süren tokluk hissinde oldukça başarılı olmaktadır. Öte yandan sindirim sistemini düzenleyen, açlık hissinin önüne geçen ve kan şekeri isteğini azaltan bu tohum, kilo vermek isteyenlerin tercih edebileceği besinler arasında yer almaktadır. Chia tohumu ile kilo vermek tek başına değil, sağlıklı ve doğru beslenme ile mümkündür.

Kilo verebilmek için diyetisyene müracaat eden pek çok birey, edinmiş olduğu beslenme programı ile chia tohumunu nasıl tüketeceği hakkında bilgi edinmektedir. Dolayısıyla bireylerin bu tohumu kendi kendileri yerine bir uzmandan destek alarak tüketmesi ve aynı zamanda bir diyet listesi uygulaması çok daha doğrudur.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz