Çocukların sağlıklı birer birey haline gelmesi, anne karnında başlayan beslenmeye ve sağlıklı bir ortama bağlıdır. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan çocuklarda okul öncesi sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Çocukların sağlıklı beslenmesi, onların gelecekte sağlıklı, çalışkan birer birey olmaları için gereklidir. Çünkü bir bireyin kişilik ve karakteri, genellikle okul öncesi dönemde şekillenmekte, yetişkinlik dönemindeki davranışları açısından etkili olacak alışkanlıklar bu dönemde edinilmektedir.

Çocuklarda Okul Öncesi Sağlıklı Beslenme Eğitiminin Önemi

Sağlıklı beslenme, bireyin her döneminde yaşamını kaliteli bir şekilde sürdürebilmesi açısından önemlidir. Ancak en önemli dönemi ise okul öncesindeki çocukluk çağıdır. Bir ile altı yaş aralığındaki erken çocukluk dönemi; 1 – 3 yaş oyun çağı, 3 – 6 yaş okul öncesi dönem olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu dönem, çocuğun sağlıklı ve düzenli beslenmesi açısından en önemli dönem olurken, çocuğun beslenmesi ise, ebeveyninin kendisine vermiş olduğu besinler ile bağlantılıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Bu süreçte çocuk ilk yaşından itibaren bağışıklık kazanmaya başlamakta ve çocuk, aile içerisinde değişim gösteren bir birey haline gelmektedir. Çocuk beslenmesi bu dönemde özellikle anne ve babanın beslenmesinden etkilenmektedir. Öte yandan okul öncesi dönemde çocuğun hızlı büyüme ve gelişme göstermesi sebebiyle çeşitli besin öğelerine olan ihtiyacı, yaşamının ilerleyen dönemlerine kıyasla daha fazladır. Bir ila altı yaş arasındaki çocukların diş, kemik, kas, beyin ve sinir sisteminin, dolaşım ve tüm organlarının gelişim göstermesi adına besin değerleri yüksek olan besin öğelerinin tüketilmesi hayati bir önem taşımaktadır.

Beslenme Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Okul öncesi dönemde çocuk beslenmesi ile ilgili eğitim, öncelikle ailede başlamaktadır. Bu dönemde çocuğun sağlıklı bir gelişim süreci geçirmesi açısından aileye büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir. Çocuğun sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmesini sağlayabilme görevi aileye düşerken, bu doğrultuda çocuğu beslenme eğitimi verilmelidir. Bu konuda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan aileler ise bir beslenme uzmanı ya da diyetisyenden yardım alabilmektedir.

Okul öncesi dönemde Beslenme ve Diyet Uzmanları aileler ile iletişime geçerek, çocuğun nasıl sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edineceğine dair gerekli bilgilendirmeleri yapabilmekte ve hatta çocuğun durumunu ve sağlık değerlerini göz önünde bulundurarak bir beslenme programı hazırlayabilmektedir. Bu sayede hazırlanan diyet listesi ile çocuğun sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmesi daha kolay bir hal alabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz