Çocukların büyüme ve gelişmesi için bütün vitaminler gerekli olmakla birlikte en önemli olanları A, D, K ve E vitaminleridir. Bu vitaminleri kısaca inceleyelim.

Çocuklarda büyüme ve gelişmenin desteklenmesi, kemik gelişimi, boy uzaması ve gerekli miktarda kilo alımı için A vitamininin çok önemli bir yeri vardır. A vitamini kaynakları ise süt ve süt ürünleri, balık ve balık yağı ve karaciğer gibi hayvansal kaynakların yanı sıra, sarı ve turuncu renkli meyveler ile kuru yeşil yapraklı sebzeler de (maydanoz, roka vs.) A vitamininin bitkisel kaynaklarıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

D vitamini ise kalsiyumun kemiklere doğru taşınmasını ve kalsiyumun kemiklerin içine yerleştirilmesini sağlarlar. Bu yüzden büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için çok büyük önem taşımaktadır. D vitamini kaynakları ise balık ve balık yağı, yumurta ile süt ve süt ürünleri D vitamini bakımından zengin birer kaynaktırlar. Burada hatırlatılması gereken bir diğer nokta da D vitamininin işlev görebilmesi için güneş ışınlarına ihtiyaç olmasıdır. Çünkü D vitamini vücuda provitamin-D şeklinde alınır ve Güneş ışınları kullanılarak deride D vitaminine dönüştürülür.

Çocukların büyüme ve gelişmesi için gerekli olan bir diğer vitamin de K vitaminidir. K vitamini de yine kuru yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

E vitamini de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine katkıda bulunur. E vitamininin en çok bulunduğu kaynaklar ise tahıllar ve zeytinyağı, fındık yağı ve kuruyemişlerdir.

Çocuklara Vitamin Hapı Verilebilir Mi?

Çocuklarda vitamin hapı bir uzmanın gerekli görmesi halinde verilebilir. Yeterli ve dengeli beslenen çocukların herhangi bir vitamin desteğine ihtiyacı yoktur. Fakat herhangi bir sebeple vitamin eksikliği yaşayan çocuklar bir uzman tavsiyesi ile (gerek vitamin eksikliğini giderme amacıyla gerekse korunma amacıyla) vitamin hapı kullanabilirler.

Çocuklarda Zeka Gelişimi İçin Hangi Vitaminlere İhtiyaç Vardır?

Çocuklarda zeka gelişimi için en önemli vitaminler A, B1, B6 ve B12 vitaminleridir. Süt ve süt ürünleri ile yumurta ve beyaz et (özellikle de balık), bu vitaminlerin sağlam birer kaynağıdır. Özellikle B12 vitamini hafıza ve beyin gelişimi için gereklidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz