Yoganın bir inanç olduğu düşünülmektedir. Ama bu durum böyle değildir. Yoga bir bilimdir. Yoganın faydaları insanın zihnini, bedenini ve ruhunu birleştirmek üzerinedir. Yoga kelime anlamı olarak da birlik, bir araya gelmek anlamını taşımaktadır. Yoganın birçok dalı ve yoga yapmanın birçok faydası bulunmaktadır.

Yoganın birçok farklı yöntemi olmasına rağmen aslında amacı aynıdır. Yoga’nın en önemli amacı, zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemektir. Yoganın aynı zamanda faydalarından biri de insanları esir eden duygulardan kurtarmak ve rahatlatmak. Düşüncelere dalmak değil burada olmaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Diyet Sürecinde Yoga Hareketlerinin Faydaları

Yoga insanların iskelet yapısından başlayıp zihinle son bulan uzun hatta karmaşık ama çok faydalı bir çalışmadan oluşur. İnsan vücudu yoga yaparken kasları, omurga, göğüs kafesi, boyun ve bedenin tüm bölümleri esnetilir. Kaslara ve kemiklere baskı yapan diğer egzersiz türlerinden farklı olarak, Yoga vücudu yavaş yavaş canlandırır, rahatlatır. Bu çalışma sırasında iç organlar da güçlenir. Yoga çalışmaları insan vücudunun tamamında hissedilir. Yoga hareketleri ile pek çok organ ve salgı bezlerine basınç uygulanır. Yoga çalışmalarının tamamında kan dolaşımı etkilenir ve iç organlara derin masaj yapılır. Bedeni ve zihni güçlendirir. Üstelik yoganın faydaları bu kadarla da sınırlı değildir.

Meditasyon – İçsel Yolculuk

Birçok kültürde varlığını sürdüren meditasyon çok eskilere dayanan bir tekniktir. Meditasyon önceki dönemlerde sadece doğuya özgüydü. Ama modernize edilerek günümüze gelmiştir.

Meditasyon bir nevi doğru şeyleri düşünmeyi beynimize söyleme şeklidir. Bedeni ve zihni sakinleştirerek iç gücümüzle temasa geçebilmemizi sağlar. Sistemli ve düzenli yapıldığı sürece meditasyonun gerilimi azalttığı, hatırlama ve öğrenme yeteneğini geliştirdiği, enerjiyi ve iç sakinliği arttırdığı kanıtlanmıştır.

Yoganın Faydaları

Stresi Azaltır

Vücudunuzdaki kortizol miktarını düşürmesi ve vücutta rahatlama sağlaması yoganın faydalarından biridir. Stresin bünyenizde yaptığı etkileri azaltır.

Sırt ve Bel Ağrılarını Azaltır

Yoga esnasında uygulanan egzersizler, kasları güçlendirirken esnemeyi ve gevşemeyi de sağlayabilir. Dolayısıyla özellikle egzersiz öncesi ve sonrasında yapılan ısınma ve soğuma egzersizlerini ihmal etmemek önemlidir. Düzenli olarak yoga yapılması halinde kaslarda meydana gelen gelişme sayesinde bel, sırt, boyun ve eklem ağrılarını minimuma indirebilmek mümkündür. Üstelik bu yöntemle kronik ağrıların da önüne geçilebilmektedir.

Daha İyi Nefes Almanızı Sağlar

Yoganın faydalarından bir diğeri de daha iyi nefes almayı sağlamaktır. Yoga yapmak, size daha derin ve daha yavaş nefes almayı öğretir. Ciğerlerinizin fonksiyonunu arttır ve daha sağlıklı nefes almanızı sağlar. Doğru nefes vücudun dolaşım sisteminin işlevini artırır. Bu, yoganın en etkili faydalarından biridir.

Sindirim Sisteminize Yardımcı Olur

Yoga egzersizleri ile birlikte sindirim sisteminiz de düzene girer. Bağırsaklardan gıda geçişleri çok daha kolay olur. Sindirim sistemi kasları kuvvetlenir.

Hafızayı Güçlendirir

Esneklik, uyanıklık, zihinsel rahatlık kazanımı, hafızayı, zihinsel güçleri, kendine güveni, kararlılığı yükseltmektedir ve uyum sağlama yeteneğinin artmasını sağlamaktadır.

Formunuzu Korumaya Yardımcı Olur

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyenler için beslenmeyle beraber sporun önemi de oldukça büyüktür. Fakat vücut direncini ve formu koruyabilmek için tercih edilebilecek spor dalları çeşitlilik gösterirken, yoga antrenmanları en ideal yöntemlerden biridir.

Düzenli olarak gerçekleştirilen yoga antrenmanları, nefes teknikleri ve esneme egzersizleriyle metabolizmanın dengelenmesini sağlayabilmektedir. Bu sayede kolaylıkla kilo kontrolü ve takibi yapabilmek, tatlı kriziyle aşırı iştah sorununun önüne geçebilmek mümkündür.

Akciğer ve Kalp Sağlığınızı Destekler

Akciğer ve kalp sağlığını desteklemesi, yoganın faydalarından bir diğeridir. Yoganın içerdiği nefes egzersizleri sayesinde kontrollü bir şekilde nefes alıp vermek mümkün olurken, bu yöntem akciğer ve kalp sağlığını destekleyen en önemli unsurlardan biridir. Kasları geliştiren ve vücut kondisyonunu artıran yoga için zaman bulamadığınızda dahi nefes egzersizlerini uygulayabilir, vücut sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Bu sayede kalbinizi dinlendirebilir, daha enerjik bir ruh haline sahip olabilirsiniz.

Özgüveninizi Artırır

Yoga egzersizlerinin sağladığı faydalardan bir diğeri de özgüveni artırmaktır. Düzenli olarak yapılan egzersizler sinir sistemi fonksiyonlarını aktif hale getirmeye yardımcı olur. Bu sayede vücuttaki hormon seviyeleri dengelenirken, ruh halindeki çalkantıların da önüne geçilebilmektedir. Buna karşın yaşam koşulları gereği stressiz ve sorunsuz bir hayat sürdürmek mümkün değildir. Fakat bu gibi egzersizler sayesinde vücut ve zihin farkındalığı artırılarak yaşamdaki çeşitli sorunlarla ya da stresle başa çıkabilmek mümkün hale gelir.

Esnek Vücut Yapısı Sağlar

Yoga, sadece meditasyon ve egzersizlerden ibaret olan bir uygulama değildir. Tercih edilen antrenmanın düzeyine ve türüne göre vücuttaki farklı kas gruplarını çalıştıran, esnek vücut yapısı kazandıran bir uygulamadır. Dolayısıyla düzenli olarak yoga yapan bireyler, daha güçlü bir vücut yapısına, esnek kas ve bağ dokusuna sahip olabilmektedir.

Yoganın faydalarını görebilmek için bu antrenman ve egzersizlerin düzenli olarak yapılması önemlidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz