Yoganın bir inanç olduğu düşünülmektedir. Ama bu durum böyle değildir. Yoga bir bilimdir. Yoganın faydaları insanın zihnini, bedenini ve ruhunu birleştirmek üzerinedir. Yoga kelime anlamı olarak da birlik, bir araya gelmek anlamını taşımaktadır. Yoganın birçok dalı ve yoga yapmanın birçok faydası bulunmaktadır.

Yoganın birçok farklı yöntemi olmasına rağmen aslında amacı aynıdır. Yoga’nın en önemli amacı, zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemektir. Yoganın aynı zamanda faydalarından biri de insanları esir eden duygulardan kurtarmak ve rahatlatmak. Düşüncelere dalmak değil burada olmaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Diyet Sürecinde Yoga Hareketlerinin Faydaları

Yoga insanların iskelet yapısından başlayıp zihinle son bulan uzun hatta karmaşık ama çok faydalı bir çalışmadan oluşur. İnsan vücudu yoga yaparken kasları, omurga, göğüs kafesi, boyun ve bedenin tüm bölümleri esnetilir. Kaslara ve kemiklere baskı yapan diğer egzersiz türlerinden farklı olarak, Yoga vücudu yavaş yavaş canlandırır, rahatlatır. Bu çalışma sırasında iç organlar da güçlenir. Yoga çalışmaları insan vücudunun tamamında hissedilir. Yoga hareketleri ile pek çok organ ve salgı bezlerine basınç uygulanır. Yoga çalışmalarının tamamında kan dolaşımı etkilenir ve iç organlara derin masaj yapılır. Bedeni ve zihni güçlendirir.

Meditasyon – İçsel Yolculuk

Birçok kültürde varlığını sürdüren meditasyon çok eskilere dayanan bir tekniktir. Meditasyon önceki dönemlerde sadece doğuya özgüydü. Ama modernize edilerek günümüze gelmiştir.

Meditasyon bir nevi doğru şeyleri düşünmeyi beynimize söyleme şeklidir. Bedeni ve zihni sakinleştirerek iç gücümüzle temasa geçebilmemizi sağlar. Sistemli ve düzenli yapıldığı sürece meditasyonun gerilimi azalttığı, hatırlama ve öğrenme yeteneğini geliştirdiği, enerjiyi ve iç sakinliği arttırdığı kanıtlanmıştır.

Yoganın Faydaları

  • Stresi Azaltma

Vücudunuzdaki kortizol miktarını düşürmesi ve vücutta rahatlama sağlaması yoganın faydalarından biridir. Stresin bünyenizde yaptığı etkileri azaltır.

  • Ağrıyı Azaltma

Vücudumuzdaki ağrı ve sancıların hafiflemesini yoga yaparak sağlamanız mümkün.

  • Daha İyi Nefes

Yoga yapmak, size daha derin ve daha yavaş nefes almayı öğretir. Ciğerlerinizin fonksiyonunu arttır ve daha sağlıklı nefes almanızı sağlar. Doğru nefes vücudun dolaşım sisteminin işlevini artırır. Bu, yoganın en etkili faydalarından biridir.

  • Sindirim Sistemi

Yoga egzersizleri ile birlikte sindirim sisteminiz de düzene girer. Bağırsaklardan gıda geçişleri çok daha kolay olur. Sindirim sistemi kasları kuvvetlenir.

  • Hafızayı güçlendirir

Esneklik, uyanıklık, zihinsel rahatlık kazanımı, hafızayı, zihinsel güçleri, kendine güveni, kararlılığı yükseltmektedir ve uyum sağlama yeteneğinin artmasını sağlamaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz