Diyet yapan ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek isteyen kişilerin soru işaretlerine neden olan konulardan biri de diyette bulgur mu yoksa pirinç mi tüketilmesi gerektiğidir. Türk yemeklerinin vazgeçilmez bir gıdası olan pirinç ve bulgur tüketiminin ne kadar tüketilmesi gerektiğini bilmek sağlıklı beslenen kişiler için ideal bir bilgi kaynağı olacaktır.

Pirinç kalsiyum, D vitamini ve fosfor bakımından son derece zengin içeriğe sahip olan bir besindir. Bulgur da mineral bakımından oldukça zengin içeriğe sahip olmasıyla bilinir. Peki sağlıklı beslenme alışkanlığı ve kilo verebilmek için diyette bulgur mu pirinç mi tüketmek gerekir?

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Diyette Bulgur Tüketmek

Diyette Bulgur Tüketmek
Diyette Bulgur Tüketmek

Lif bakımından oldukça zengin olan bulgur, diyette tüketilmesi gereken tahıl grubu içerisinde yer alır. Bağırsakların çalışmasında oldukça etkili olan bulgur aynı zamanda tok kalmanızı sağlar. Yapılan sağlık alıştırmalarına göre kolon kanserine karşı koruduğu da kanıtlanmıştır.

Diyette bulgur tüketmek vücudunuza potasyum almanızı ve ihtiyacınız olan B vitaminini karşılamanızı da sağlar. Tansiyonu düşürücü etkisinin olması özellikle kalp ve damar hastalıklarına sahip olan kişiler tarafından haftada en az 3 kere tüketilmesi gereken bir gıda olduğunu da göstermektedir. Henüz yeni doğum yapan anneler açısından da oldukça iyi bir besindir. Diyette bulgur tüketen annelerin süt bezlerinin dolmasını ve sağlıklı beslenme daha kolaydır. Ayrıca annelerin daha zinde ve dinamik olması konusunda da bulgurun desteği büyüktür.

Diyette Pirinç Tüketmek

Diyette Pirinç Tüketmek
Diyette Pirinç Tüketmek
https://www.traditionrolex.com/5
Türk mutfağının vazgeçilmezi olan pirinç, karbonhidrat ve protein açısından oldukça zengin bir tahıldır. Genelde pek çok sporcunun dengeli ve düzenli beslenmek için haşlanmış pirinç tükettiğini görebilirsiniz. Pirinç sağlık açısından doğru miktarda ve doğru pişirilme yöntemiyle kullanıldığında, diyette tüketilebilecek bir gıda haline gelir.

İçerik bakımından pirinç bolca B vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve nişasta içerir. Haftada 3 kere 3 yemek kaşığı olacak şekilde pirinç tüketmeniz günlük karbonhidrat ihtiyacınızın yüzde 40’ını karşılamanızı sağlayacaktır. Uzun süre tok tutmasının yanı sıra bağırsak faaliyetlerini arttırması ve ishal, kabız gibi bağırsak hastalıklarına iyi gelmesiyle de bilinmektedir.

Pirinç mi Bulgur mu?

“Diyette bulgur mu pirinç mi?” sorusu ciddi ölçüde kafa karışıklığına neden olabiliyor. Bu durum karşısında pirincin bağırsak sistemi konusunda sağladığı faydalar bilinen bir gerçektir. Pirincin içeriğindeki karbonhidratlar vücutta kolaylıkla sindirilerek kullanılabilir enerjiye dönüştürülür. Dolayısıyla ishal durumu söz konusu olduğunda bulgur yerine pirinç tüketimi önerilir. Üstelik bu gibi durumlarda pirincin ishal olmayı önlenme ve vücuttaki suyu koruyarak dengeyi sağlayabilme konusundaki faydaları da oldukça önemlidir.

Diğer yandan laktoz ve gluten gibi alerjik bileşenler içermeyen pirincin sindirim ve bağırsak sistemi üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmaz.

Bulgur ise tam olarak lif kaynağı olmasıyla bilinir. Hemen her diyet listesinde yer alan bulgur, son derece zengin içeriğe sahip olan tahıl grubunda yer alır. Üstelik bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olurken, tokluk süresini de uzatabilir.

Yapılan bazı araştırmalar neticesinde bulgurun kansere karşı koruyucu bir etkene sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Pirince kıyasla vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan bu lif kaynağı, daha az kaloriye de sahiptir. Ayrıca kabızlık gibi durumlarda vücudun lif ihtiyacı ortaya çıktığından pirinç değil bulgura öncelik verilmesi gerekir.

Bu gibi faktörler ve faydalar göz önünde bulundurulduğunda diyette bulgur mu yoksa pirinç mi tüketmek gerekir sorusunun net bir cevap verebilmek mümkün değildir. Bu dengeyi diyet yapan kişiyle beraber diyetisyeninin ya da beslenme uzmanının ayarlaması gerekir. Besin değeri açısından kıyaslamak gerekirse herkes tarafından genelde pirinç ön plana çıksa da protein ve demir açısından bulgurun tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Kalori bakımından kıyaslandığında 100 gram bulgurun 82 kaloriye, 100 gram pirincin ise 105 kaloriye denk geldiği görülmektedir. Ek olarak pirinç kan şekerini yükseltmektedir. Bulgur ise düşürmektedir. Kan şekeri bakımından pek çok uzman hekim, pirinç tüketilmesini riskli bulmaktadır. Pek çok diyetisyen ise haftada 2 kere bulgur ve 2 kere de pirinç tüketilmesini önermektedir.

Sağlıklı Pirinç Nasıl Pişirilmelidir?

Pirinç tüketiminden önce nasıl pişirildiği son derece önemli bir konudur. Buharda pişirilen diğer pek çok besin gibi pirinç de çok daha sağlıklı ve faydalıdır. Tereyağ ya da sıvıyağ ile pişirilmesi durumunda az miktarda yağ kullanılması ve yağın yakılmaması önerilir. Yanmış yağda bol tuzla pişirilen pirinç sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz