Diyette en önemli hususlardan biri de yağ olarak bilinmektedir. Protein ve karbonhidratların yanı sıra yağ diyet yapan insanları besleyici 3 besin maddesinden biridir. Genellikle trigliserid formda tüketilen yağ, doğru ve yeterli miktarda tüketildiğinde insan sağlığı üzerinde pek çok fayda sağlayabilmektedir. Üstelik insan doğasında mükemmel bir enerji kaynağı olarak bilinen bu besin maddesi, gram başına 9 kalori sağlayabilmektedir.

Diyette Yağ Tüketimi

Diyette günlük yağ tüketimi sağlıklı beslenme açısından önemlidir. Diyet yaparken insanlar ne kadar yağ tüketmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmazken, bu gibi durumlarda bir diyetisyene müracaat etmelidir. Diyetisyenler genellikle hastaların değerlerini göz önünde bulundurarak bir diyet programı hazırlamakta ve günlük yağ tüketimi konusunda bilgilendirmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Günlük Yağ İhtiyacı Ne Kadar?

Yağ, doğru ve yeterli miktarda tüketildiği takdirde sağlık açısından büyük faydalar sağlayan bir besin maddesidir. Bu nedenle de insanların günlük yağ tüketimi konusunda dikkatli olması ve aşırıya kaçmaması gerekmektedir.

Her insanın günlük olarak tüketmesi gereken yağ miktarı genellikle kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kişinin kilo kaybı ya da dengesi açısından gerekli olan yağ miktarına bağlı olan bu durum, ayrıca yeme alışkanlıkları ve diyet gibi faktörlerle de bağlantılıdır. Örneğin; sağlıklı beslenme konusunda hassas olan ve günlük 1,500 kaloriye ihtiyaç duyanlar 50 gram yağ tüketirken, 2000 kaloriye ihtiyaç duyanların ise 67 gram yağ tüketmesi gerekmektedir.

Öte yandan insanların sağlık açısından düzenli ve sağlıklı beslenmesi, kendisi için gerekli olan yağ miktarı ve bu gibi hususlarda profesyonel bir destek alması da oldukça önemlidir.

Diyette Günlük Alınması Gereken Yağ Miktarı

Diyette günlük alınması gereken yağ miktarı kişiden kişiye değişmektedir. İnsanların yeme alışkanlıkları, tükettikleri besinler, fiziksel aktiviteleri ve bunun gibi daha pek çok unsur ihtiyaç duyulan yağ oranını belirlerken, genellikle bu gibi durumlar için kesin kanıya varabilmek adına bir diyetisyene müracaat etmek gerekir.

Günümüzde pek çok diyetisyen, kendisine kilo verebilmek, kilosunu dengede tutabilmek ya da bu gibi amaçlar doğrultusunda müracaat eden her hastasının Diyette günlük alınması gereken yağ miktarını belirleyebilmek adına değerlerini ölçmektedir. Buna göre bir ihtiyaç miktarı belirlenmekte ve beslenme programı hazırlanabilmektedir. Dolayısıyla her insanın beslenme konusunda bir uzmandan yardım alması tavsiye edilmektedir.

konusunda Günlük yağ tüketimini dengede tutabilmek için şu önerilere dikkat edebilirsiniz:

  • Doymuş ya da trans yağ değil, doymamış yağ tüketmeye dikkat etmelisiniz.
  • Paketli hazır gıdaların etiketlerini okumaya önem göstermelisiniz. Böylelikle satın aldığınız gıdanın besin değerleri hakkında bilgi sahibi olabilir, fazla yağ tüketiminin önüne geçebilirsiniz.
  • Yine günlük yağ tüketimini azaltabilmeniz için pişirme yöntemi olarak kızartma yerine fırın, ızgara, haşlama gibi yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz