Dondurma, 7’den 70’e hemen hemen herkesin severek tükettiği besinlerden biridir. Özellikle de yaz aylarında serinletici özelliği nedeniyle tüketilen dondurma, sağlık açısından faydaları ile bilinmektedir. Fakat ağırlıklı olarak kadınların bu besin ile alakalı en çok merak ettiği konulardan biri de “dondurma kilo aldırır mı?” sorusunun cevabıdır.

Dondurma Kilo Aldırır mı?

Dondurma, her insanın damak zevkine hitap eden onlarca farklı türü bulunabilmektedir. Genellikle iştahla ve severek tüketilen bu besinin ana maddesi besleyici bir değere sahip olan süttür. Belli bir miktardaki sütün içerisine ilave edilen şeker ve salep gibi malzemeler bulunurken, aynı zamanda meyve, vanilya, kakao gibi malzemeler de ilave edilebilmektedir. Aynı zamanda süslemek ve farklı bir lezzet kazandırmak için üzerine eklenen çikolata, fındık, fıstık gibi malzemeler ile de kalorisinde artış yaşanmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Dondurma yerken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de külahıdır. Külah her ne kadar göz ardı edilse de, neredeyse bir ekmek kalorisine sahiptir. Öte yandan 100 gramlık bir sütlü dondurma yaklaşık olarak 190 kaloriye sahip olurken, sıradan bir külah ise 20 kalori kadardır. Dolayısıyla dondurma her ne kadar sağlık açısından faydalı olsa da, kilo almaktan korkan kişilerin light, yani az kalorili dondurmalar tüketmeye dikkat etmesi gereklidir.

Diyette Dondurma Tüketilir mi?

Günümüzde pek çok insan sağlıklı beslenme düzeni oluşturabilmek ve fazlalık kilolarından kurtulabilmek adına yediğine – içtiğine dikkat etmektedir. Bu doğrultuda bir diyetisyenden yardım alarak diyet listesi uygulamaya başlayan insanlar düzenli ve sağlıklı beslendiği takdirde kilo verebilme konusunda başarılı olabilmektedir.

Bu gibi sağlıklı beslenme programları uygulayan insanların merak ettiği bir diğer konu ise diyette dondurma yemektir. Diyette dondurma yemek elbette ki mümkün olan bir durumdur. Ancak bu durumda daha çok light olan dondurmaların tercih edilmesi ya da porsiyonun uzman tarafından belirlenen miktarda olması gerekmektedir.

Kendi Dondurmanızı Kendiniz Yapabilirsiniz!

Evde dondurma yapımı hem daha kolay, hem de sağlıklı beslenme kurallarına uyum sağlayabilmek adına daha önemlidir. Bunun için ihtiyaç duyulan en önemli malzemeler süt, sahlep, krema, yumurta, vanilya ve şekerdir.

Evde kolay dondurma yapımı için öncelikle 5 su bardağı sütü ve vanilya çubuğunu bir tencerenin içerisinde koymak ve üzerine 1 yemek kaşığı toz sahlep ile 1,5 su bardağı şeker ilave etmek gerekir. Tahta kaşık ile karıştırılarak pişirilen karışım sonrasında soğumaya bırakılmalı ve soğuduktan sonran krema ilave edilerek çırpılmalıdır. Yumurta sarısı ve kalan şeker de ilave edilerek benmari usulü yumurtanın pişmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde buzlukta 10 saat kadar bekletilen dondurma tüketmeye hazır olacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz