Egzersiz yapılması, sağlık ve performansa bağlı olan iki nedenden oluşmaktadır. Sağlık ve performans birbirleri içerisinde birbirleri ile doğru orantılı bir şekilde dursalar da, aralarında ince bir çizgi ile de ayrılmaktadırlar. Sağlık odaklı olacak bir şekilde yapılan spor egzersizlerinde istenen amaç, vücudumuzdaki bütün fonksiyonların ahenkli bir şekilde çalışması amaçlanmaktadır. Spor yapmak, vücudumuzun düzgün bir şekilde hareketini sağlayan kemiklerin, sinirlerin ve kasların daha güçlü, daha dengeli ve daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Bu sebeple, düzenli egzersiz neler kazandırır sorusunu soran kişilere, en güzel cevap verilmiş olmaktadır.

Düzenli Egzersizin İnsan Vücuduna Yararları

Düzenli bir şekilde yapılacak olan egzersizlerin, insan vücuduna çok fazla derecede yararları bulunmaktadır. Bunlar:

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

 • Düzenli egzersizler, oluşabilecek sağlıksal riskleri azaltmaktadır.
 • Başta obezite olmak üzere, kalp hastalıklarını, diyabeti, felç ve kanseri büyük oranda azaltmaktadır.
 • Vücutta oluşabilecek kronik hastalıkların iyileşmesini sağlamaktadır. Kronik kas ağrılarını, yüksek tansiyonu ve kan şekeri gibi sorunları, dengeleyici seviyeye getirebilmektedir.
 • İnsan vücudundaki kilonun kontrol edilmesini ve kilosunu kontrol etmek isteyenlere yardımcı olmaktadır.
 • Vücutta oluşan viral kategorisindeki hastalıkları, vücuttan uzaklaşmasını sağlamaktadır.
 • Vücudun immün sistemini güçlendirmektedir.
 • Vücudun gribe ve soğuk algınlıklarına karşı göstermekte olduğu direncin seviyesini arttırarak, vücudun bunlara daha kolay savaşmasını sağlamaktadır.
 • Damarlardaki tıkanıklıkların açılmasını ve temizlenmesini sağlar.
 • Ruhsal durumdaki moral bozukluklarını düzeltip, iyileşmesini sağlar.
 • Vücudun her şeye karşı dayanıklılığını arttırır.

Düzenli egzersizle birlikte düzenli ve sağlıklı da beslenmek gerekir. Spor yapan, özellikle de vücut geliştirmek isteyen kişiler yalnızca protein odaklı beslenme tarzını benimserler. Ancak bu çok yanlıştır. Yapılan spordan en güzel sonucu alabilmek için protein, karbonhidrat ve yağların doğru kombine ederek tüketmek gerekir. Egzersiz yaparken kaslar enerji harcarlar. Bu durumda da vücuttaki karbonhidrat azalır ve yorulursunuz. Hayat kalitesinin azalmaması, kasların doğru bir şekilde gelişmesi için hepsinin yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda herkesin sorduğu yağlar kasa dönüşür mü sorusu da ne yazıkki mümkün değildir. Kas ve yağ birbirinden farklı yapılardır. Bu nedenle ne kas yağa ne de yağ kasa dönüşür. Egzersiz yapıldığı zaman kaslar büyüme gösterir. Bu durumda ise yağ hücreleri küçülür.

Hangi Spor ile Ne Kadar Kalori Yakarsınız?

Günümüzde sağlıklı beslenmeye ve formuna dikkat etmek isteyen pek çok insan, hangi tür spor ile ne kadar kalori yakabileceğini merak etmekte ve kendisi için buna göre bir spor ve egzersiz alışkanlığı edinebilmektedir. Bazı farklı spor dalları insanların daha fazla kalori ve yağ yakmasını sağlarken, bu durum çoğu zaman kişinin fiziksel özelliklerine göre de değişebilmektedir. Ancak en çok kalori yaktıran spor dallarına şu şekilde örnek gösterebilmek mümkündür:

 • Bisiklet Sürmek

Bisiklet sürmek, fazladan kalori yakabilmenin en ideal yollarından biridir. Açık havada 19 – 22 kmh arasında sürülen bisiklet normal bir seviyedeki kiloya sahip kişilerde 600 kalori yakılmasını sağlamaktadır.

 • Plank

Vücut dengesi ve kuvveti için önemli bir yere sahip olan plank, en etkili kalori yakım egzersizlerindendir. Yaklaşık olarak 1 dakikada 10 kalori yakılmasını sağlayabilmektedir.

 • Ağırlık Çalışmak

Kasların kuvvetlenmesi ve vücudun şekillenmesi için tercih edilen ağırlık, oldukça etkili yöntemlerden biridir. Normal kilodaki bir kişi için yaklaşık 30 dakikada 215 kalori yakabilme imkanı sunmaktadır.

 • İp Atlamak

Bir kardiyo egzersizi olan ip atlamak yağların yakımı konusunda oldukça başarılıdır. Bu egzersiz ile 10 dakikada 87 kalori yakılabilmektedir.

 • Dağ Tırmanışı

Yağ ve fazla kalori yakımı konusunda oldukça etkili olan egzersizlerden dağ tırmanışı, jumping jack, lunge ve burpee gibi egzersizlerle beraber yarım saatten 300 kalori yaktırabilmektedir.

 • Yürümek

Kilo verme konusunda sıklıkla tercih edilen ve en yavaş yağ yakma yöntemlerinden biridir. 30 dakikalık bir yürüyüş ile 70 kalori yakılmaktadır.

 • Koşmak

En çok kalori yaktıran egzersiz koşu olarak bilinmektedir. 9 dakikada 1,5 km koşan bir kimse yaklaşık 120 kalori yakabilmektedir.

 • Zıplamak

Kalori yakımın da ideal egzersizlerden biri de zıplamak olurken, bu egzersiz ile 15 dakikada 100 kalori yakabilmek mümkündür.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz