Gazlı içecekler ve meyve suları fazla miktarda şeker ve çok az miktarda besleyici madde içerir; bu nedenle minimum oranda tüketilmelidir. Yüksek şeker oranı yüksek kalori miktarına işaret eder; yüksek kalorili her besin de kilo alımında rol oynar. Light ya da şeker ilavesiz olan içecekler ise yüksek miktarda tatlandırıcı içermekte ve beyninizde ‘yalancı tokluk’ sinyali oluşturmaktadır. Bu sinyal ile pankreasınızdan insülin salgılanmakta ve fazla salınım sonucunda insülin direnci ve diyabet riski artmaktadır.

Aynı şey çocuklarda da geçerlidir; daha az şekerli içecek tüketmeleri daha sağlıklıdır. Şekerli içecek tüketimi çocuklarda obeziteye yol açmaktadır. Ayrıca bu içeceklere ilave edilen şeker diş çürüklerine de davetiye çıkarır. Yemeklerle gazlı içecek tüketimi mide problemlerine ve kan şekeri dengesizliğine neden olmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Çocuklar için en sağlıklı içecekler su, süt ve şeker ilavesiz milkshakelerdir. Eğer çocuğunuz gazlı içecekleri seviyorsa, onun yerine meyve suyunun içine biraz maden suyu ekleyerek verebilirsiniz. Şekerli içecekler bu şekilde seyreltilebilir. Gazlı içeceklerin diyet versiyonları da besleyici öğe içermedikleri ve tatlandırıcı içerdikleri için çocukların beslenmesinde en iyi seçenekler su ve süttür.

Çay, Kahve ve Kafein

Çay ve kahve uyarıcı olan kafeini içerirler. Yani kafein geçici olarak daha enerjik ve daha az uykulu hissetmenizi sağlar. Kafein bazı insanları diğerlerine göre daha fazla etkileyebilir, bu daha çok normalde ne kadar kafein tüketildiğine bağlıdır. Dengeli bir diyetin parçası olarak çay ve kahve içilebilir. Ancak; çay, kahve ya da diğer içeceklerin sizin asıl sıvı kaynağınız olmadığı akıldan çıkarılmamalıdır. Çok fazla çay kahve tüketimi kemik minerallerinin atımına neden olarak kemik sağlığını da bozmaktadır. Çay ve kahve tüketirken günlük en az 2,5- 3 litre su içtiğinizden emin olun.

Hamile kadınlar kafein oranı açısından çay ve kahveyi sınırlandırmalıdır. Kafeinli içecekler çocuklar tarafından kesinlikle tercih edilmemelidir. Çay ve kahve diüretik etkileri nedeniyle vücuttan su kaybına neden olmaktadır. Kafeinli içecekler daha fazla idrar üretimine neden olurlar. Bazı insanlar buna daha fazla yatkındır; ne kadar ve ne sıklıkla kafein tüketildiğine göre bu durum değişmektedir.

Enerji İçecekleri ve Kafein

Enerji içecekleri yüksek oranda kafein ve çoğunlukla yüksek oranda şeker içerirler. Ayrıca uyarıcılar, bazen vitamin ve mineraller ya da bitkisel maddeler içerebilirler. Kafein oranları içeceğin türüne göre değişmekle birlikte; 250 ml lik bir kutuda yaklaşık 80 mg kafein bulunmaktadır. Bu miktar iki kutu kola ya da küçük kupada bir kahveyle eşdeğerdir. Özellikle spor yapan kişiler tarafından tercih edilen enerji içecekleri kesinlikle bir sporcu içeceği değildir. Sporcu içeceği ile enerji içeceği içeriği birbirinden çok farklıdır. Kafeine duyarlı veya rahatsızlığı olan kişiler kafeinden zengin gıda ve içecekleri sınırlı miktarlarda tüketmelidirler. Enerji içecekleri bebekler ve çocuklar için kesinlikle uygun değildir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz