Sağlıklı beslenme, bireyin yaşamı boyunca dikkat etmesi gereken önemli konulardan biridir. Ergenlik dönemi ise, bireylerin en hızlı gelişim gösterdiği bir dönemdir. Bu dönemde genç bireylerin enerji ve besin öğelerine ihtiyacı bulunmaktadır. Genç bireyin bu dönemde artan ihtiyaçları, ancak sağlıklı beslenme ile karşılanabilmektedir. Beslenmenin düzensiz ve sağlıksız olması durumunda ise bazı sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bu problemlerin geneli bireyin yaşam şekli, belli bir kısmı ise beslenme ile alakalı bilinçsizlik ve hatalı beslenmeden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bu dönemde genç bireyin problemlerinin giderilip sağlıklı bir gelişme süreci geçirebilmesi adına gerek ailesine, gerekse toplumun pek çok kurumuna beslenmeye yönelik önemli görevler düşmektedir.

Ergenlik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Genç bireyin ileriki yaşantısında herhangi bir sağlık problemi yaşamaması açısından, ergenlik döneminde beslenme hayati önem taşımaktadır. Bu dönemde bireyin büyüme ve gelişimi hızlı bir şekilde yol katettiğinden protein alımı ciddi bir önem kazanmaktadır. Bunun yanı sıra enerji ihtiyacı için gerekli olan yağ ve karbonhidrat oranının dikkatli olması gereklidir. Omega3 bakımından zengin olan balık ve kırmızı et tüketiminin haftada 2 gün olması, protein kaynağı olan baklagillerin her hafta mutlaka tüketiliyor olması ve yine kahvaltıda mutlaka yumurta tüketilmesi önemlidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey!

  • Kahvaltı Öğünleri Kesinlikle Atlanmamalı

Ergenlik döneminde beslenme açısından oldukça önemli olan kahvaltı öğünü, kesinlikle atlanmaması gereken bir konudur. Dolayısıyla genç bireyin mutlaka her gün kahvaltı yapması gereklidir.

  • Ara Öğünler Mutlaka Tüketilmeli

Enerji ihtiyacı, dolayısıyla açlık hissi arttığından, bu dönemde genç bireylerin ara öğünleri atlamaması ve beslenmesine küçük ara öğünlerle destek vermesi önemlidir.

  • Sağlıklı Kilo Korunmalı

Genellikle ergenlik döneminde obezite durumu, sıklıkla rastlanan bir durumdur. Bu nedenle yaşam standartlarını koruyabilmek adına sağlıklı kilonun korunması, fazla kilodan kaçınılması gereklidir. Gerektiğinde diyet uygulanmalı ve spor yapılmalıdır.

  • Kızlarda Demir Kaynağı Olan Besinler Artırılmalı

Kızlarda adet döneminin başlaması ile beraber demir ihtiyacı artmaktadır. Dolayısıyla demir açısından zengin olan besinlerin tüketiminin artırılmasına dikkat edilmelidir.

  • Şekerli Besinlerden Uzak Durulmalı

Kola, meyve suyu, gazoz gibi şekerli gıdalardan uzak durulması, bunun yerine bol bol su tüketilmesi gereklidir.

  • Okulda Tüketilen Besinler Mutlaka Yaş Grubuna Uygun Olmalı

Okullarda tüketilen besinler, çocuğun gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla pek çok diyetisyen, çocukların gelişimine uygun besinler tüketmesi gerektiğini ifade etmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz