Beyaz pirinç, Türk mutfağının vazgeçilmez öğelerinden biri olurken, aynı zamanda pek çok ana yemeğin yanında pilav olarak servis edilmekte olan bir gıda ürünüdür. Ancak her ne kadar beyaz pirinçten vazgeçemiyor olsanız da sağlıklı beslenmek için esmek pirinç tercih etmelisiniz.

Esmer Pirinç mi Beyaz Pirinç mi?

Günümüzde yemesine – içmesine ve bu doğrultuda sağlığına dikkat eden pek çok tüketici, “esmer pirinç mi beyaz pirinç mi?” sorusuna yanıt aramaktadır. Esmer pirinç, sağlık açısından daha faydalıdır. İçeriğindeki besin değerleri ile ön plana çıkan esmer pirinç, beyaz pirince kıyasla tercih edilmesi gereken bir gıda olmalıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Esmer Pirinç ile Beyaz Pirinç Arasındaki Farklar

Esmer pirinç ile beyaz pirinç arasında görüntü bakımından pek bir fark olmasa da, renk açısından bir fark bulunmaktadır. Öte yandan besin değerleri ya da faydaları bakımından da birbirlerinden oldukça farklı olan pirinçlerdir.

  • Esmer pirin ile beyaz pirinç arasındaki farklardan ilki esmer pirincin lif, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olmasıdır. Sindirimi beyaz pirince kıyasla daha zordur. Esmer pirincin mineral değeri, cinsiyet hormonunu ve enerjiyi artırabilmektedir.
  • Beyaz pirinç ise pişirilmesi ile beraber tüm vitamin ve minerallerini kaybetmektedir. Fosfor, manganez ve lif değerini kaybeden bu pirinç türünün sindirimi daha kolay olabilmektedir.
  • Beyaz pirinç yüksek miktarda karbonhidrat içermektedir. Bu nedenle diyabet hastalarının sağlığında olumsuz etkilere neden olabilmektedir.
  • Esmer pirinç ise kandaki glukoz miktarını en aza indirgeyip insülin direncini azaltmaktadır.
  • Hamile ve emziren annelerin ihtiyacı olan folat, esmer pirincin içeriğinde bulunmaktadır
  • Beyaz pirinçteki folat miktarı ise daha fazladır.

Esmer Pirincin Sağlığımız için Önemi

Esmer pirincin faydaları, sağlık açısından önemini ortaya koyabilmektedir. Esmer pirinç, beyaz pirince kıyasla 4 katı magnezyum içermektedir. Dolayısıyla diş sağlığı ve kemik gelişimine fayda sağlayabilmektedir. Öte yandan diyabet hastalarının tüketmesi gereken esmer pirinç, vücuda enerji verebilmekte ve cinsel işlev bozukluklarını giderebilmektedir. Kalp ve damar sağlığını koruması, kötü kolesterolü düşürmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kilo vermeye yardımcı olması ve kansere karşı koruyucu olması da, yine bu pirincin faydalarındandır. Bu nedenle Beslenme ve Diyet Uzmanları diyet listelerinde beyaz pirinç yerine esmek pirinç tercih ederler.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz