Sağlıklı beslenme konusunda doğru bilinen pek çok yanlış vardır. Bunlardan biri de esmer şeker tüketmenin daha sağlıklı olduğu düşüncesidir. Fakat esmer şeker de tıpkı beyaz şeker gibi oldukça sağlıksız ve zararlıdır. Gün içerisinde fazla şeker tüketimi yapmak zayıflama konusunda bir engeldir.

Esmer Şeker Tüketmek Zararlı mı?

Esmer Şeker Tüketmek Zararlı mı?
Esmer Şeker Tüketmek Zararlı mı?

Esmer şeker tüketmek zararlı değil fakat sağlıklı da değildir. Sağlıklı beslenme açısından beyaz şekere göre daha az bir kalorisi bulunmaktadır. Fakat her türlü vücudunuza şekerli madde girmesine neden olursunuz ve vücuttan en zor atılan besin gruplarından biri de şekerdir. Fazla şeker tüketimi yağlanmayı arttırmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kahverengi şeker olarak da bilinen bu şekerin kalorisi 100 gramda 380’dir. Yani bir çay kaşığı kadar (silme) kahverengi şeker kullanmak isterseniz 10 kalori almanız gerekir. Bir yemek kaşığı şekeri vücudunuzdan atmak için ise en az 45 dakikalık bir yürüyüş yapmanız şarttır. Diyet yanlışları içerisinde yer alan “Esmer şeker sağlıklıdır” algısının toplumdan kaldırılması gereklidir.

Esmer Şekerin Zararları

Diyette yapılan hatalar listesinin başında “Esmer şeker tüketir fit kalırım” düşüncesi vardır. Oysa bu yanlıştır! Kahverengi şeker de beyaz şeker gibi kalori veren bir gıdadır. Tek farkı beyaz şekere göre kalori oranının daha az olmasıdır. Fakat aradaki kalori farkı da çok büyük rakamlar değildir. Beyaz şekerin 100 gramı 396 kaloridir.

Aynı zamanda kahverengi şekerin zararları içerisinde işlenmiş olması da vardır. Beyaz şekere göre daha fazla işlenmiştir. Kahverengi şeker, beyaz şeker elde ediminde kullanılan sükroz ve pekmezin karışımından oluşur. Dolayısıyla kahverengi şeker ile beyaz şeker tüketmek, aynıdır.

Vücudumuz Esmer Şekeri de Yağa Dönüştürür

Vücudumuz Esmer Şekeri de Yağa Dönüştürür
Vücudumuz Esmer Şekeri de Yağa Dönüştürür

Çay şekeri olarak ifade edilen sükroz, yüzde 50 oranında glikoz ve fruktoz olarak nitelendirilen disakkarittir. İnsan vücudu normal şartlarda glikozu enerjiye dönüştürebilecek niteliğe sahiptir. Fakat glikoz ile fruktoz etkileşime girdiğinde insan vücudunun bunu öğütmesi çok daha güç hale gelir. Sükroz minimum ölçüde besin ya da vitamin içerirken, bu durumda sindirim sisteminin bu maddeleri işlemesi daha zor olabilir. Esmer ya da beyaz şeker, glikoz ile fruktoza dönüştürülen ve kan dolaşımına soğrulan ince bağırsağın ilk aşamasından geçer.

Glikoz insan bedeninin hemen her kısmında metabolize edilebilirken, fruktoz sadece karaciğerde metabolize edilir. Bu durumda karaciğerin mücadele etmek durumunda kaldığı çok fazla fruktoz bulunduğundan, bu fruktozlar karaciğer tarafından yağa dönüştürülür.

Karaciğerde oluşan yağlanma pek çok farklı sağlık sorununu da beraberinde getirmesiyle bilinir. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen araştırmalara göre obezite, hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları, kanser gibi pek çok sağlık sorunu, karaciğer yağlanmasıyla ortaya çıkar.

Doğal Kamıştan Üretilen Esmer Şeker Sağlıklı Sayılmaz!

Bilindiği üzere kahverengi şeker de beyaz şeker gibi doğal bir ürün olan şeker kamışından üretilir. Bu nedenle şekerin saf bir besin olduğunu söylemek mümkün olsa da koruyucu ve bunun gibi çeşitli katkı maddeleri içerdiğinden sağlıklı olduğunu söyleyebilmek mümkün değildir. Temel açıdan bakıldığında her ikisi de aynı niteliklere sahip olduğundan beyaz şekerden kaçınarak esmer şeker tüketmek herhangi bir fayda sağlamaz. Bu nedenle de esmer şekerin beyaz şekerden daha sağlıklı olduğu düşüncesi tümüyle yanlıştır.

Zayıflama konusunda eminseniz, hayatınızdan şekeri her türlü çıkartmanız gerekir. Şeker yerine tüketebileceğiniz gıdalara yönelmelisiniz. Örneğin tarçın bu konuda en başarılı baharattır. Kan şekerinin dengede kalmasını sağlar ve günlük şeker ihtiyacınızı karşılamaya yardım eder. Kahvelerinizin, çaylarınızın içerisine tarçın ekleyerek sağlıklı beslenebilirsiniz.  Aynı şekilde bal, pekmez kullanarak, meyve tüketimi yaparak tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Kendi meyveli yoğurtlarınızı, reçellerini yapmalısınız ya da canınız her şekerli bir şey çektiğinde bu boşluğu dolduracak bir şey bulmalısınız.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz