Fesleğen denildiği zaman akla ilk olarak pesto soslu bir spagetti ya da Akdeniz salatasında hoş bir kokuya sahip olan bitki gelir. Genel olarak fesleğen, domates soslarına lezzet katmak amaçlı kullanılsa da başka pek çok alanda, özellikle de sağlıklı beslenme konusunda çeşitli faydalar sağlamaktadır.

Düzenli kullanıldığı takdirde sindirim sistemine oldukça faydalı olan bu bitki sağlıklı beslenme ve dengeli yaşam tarzına uyum sağlamak isteyenlerin kurtarıcı bitkisi olarak da bilinmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Fesleğenin 4 Faydası

Fesleğenin faydaları özellikle vücudumuzda sindirim, boşaltım ve sinir sistemi üzerine etkilidir. Sinir sistemini rahatlatır, sindirimde görevli olan midedeki sorunlara iyi gelir. Zihni kuvvetlendirir ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların uzak kalmasını sağlar.

Astımı Önler

Fesleğen, özellikle astım ve bronşit hastalarının mutlaka kullanması gereken bir bitkidir. Sıcak tüketildiği takdirde (fesleğen çayı gibi) balgamı söker. Akciğerlerin temiz kalmasını sağlar. Özellikle yaz ve sonbahar mevsim geçişlerinde kullanılması gerekir. Bu mevsim geçişlerinde sağlık açısından bronşların tıkanması muhtemeldir. Bunu önlemek adına fesleğen kullanımının arttırılması gerekir.

Anti bakteriyel ve Anti viral Özelliklere Sahiptir

Fesleğenin faydaları arasında anti bakteriyel ve anti viral özelliklere sahip oluşu da vardır. Kış mevsiminde fesleğen tüketimini arttırmak bu nedenle beden açısından iyidir. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların vücuttan uzak tutulmasını sağlar. Haftada iki kere tüketilen fesleğen çayı ile vücudunuz daha dinç ve dinamik hale gelecektir.

Zihni Kuvvetlendirir

Sağlık söz konusu olduğuna vücudumuzdaki en önemli organlarımızdan biri olan beyin ön plana çıkar. Yaşlanma ile birlikte görülebilen Alzheimer, Parkinson, hafıza güçlüğü ya da unutkanlık gibi hastalıklar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayabilir. Fesleğenin bu konuda da faydası vardır. Zihninizi kuvvetlendirmeyi sağlar. Aynı zamanda vücudunuzu ısıtır.

Sindirim Sorunlarını Çözer

Fesleğenin besin değeri oldukça düşüktür. 100 gram fesleğen yaklaşık olarak 23 kaloriye denk gelir. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum açısından zengindir. İçerisinde yüksek miktarda A, C ve D vitamini bulunur. Tüm bu vitamin ve mineraller sayesinde sindirim sisteminde karşılaşılabilen mide ağrıları, mide spazmları, mide bulantısı, gaz ve kabızlık problemlerine iyi gelir. Pek çok diyetisyen hastalarının haftada iki kere fesleğen tüketmesini önerir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz