FODMAP diyeti, gaz, şişkinlik, diyare (ishal), kabızlık, karın ağrısı gibi değişen bulgularla kendini gösteren IBS (Irritabl bağırsak sendromu) tedavisinde uygulanmaktadır. Bu diyette FODMAPs olarak bilinen kısa zincirli ve fermente edilebilir karbonhidratlar diyette kısıtlanmaktadır.

Diyetten çıkarılması gereken besinler:

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • Oligosakkaritler (frukto-oligosakkaritler, galakto-oligosakkaritler): buğday, çavdar, buğday unundan yapılan yiyecekler (makarna, ekmek…), soğan, sarımsak, pancar, enginar, bezelye, börülce, barbunya, kurufasulye, soya, antep fıstığı, kaju fıstığı
  • Fruktoz ve polioller: kuşkonmaz, karnabahar, kereviz, mısır, mantar, tatlı patates, elma, armut, şeftali, böğürtlen, vişne, hurma, olgun muz, mango, nektarin, karpuz
  • Laktoz içeren süt ve süt ürünleri
  • Şekersiz sakızlar, asitli içecekler, tatlandırıcı içeren gıdalar
  • Soslar ve domates ürünleri, çeşniler, hazır çorbalar, şarküteri ürünleri

Düşük FODMAP diyeti hasta tarafından etkin bir şekilde uygulandığında ilk 6-8 haftada olumlu etki görülmektedir. Fodmap diyeti uygularken yeterli lif alımı sağlanamamaktadır. Bu nedenle en az 4 hafta boyunca probiyotik takviyesi kullanılmalıdır. Fiziksel aktivite ve yeterli su tüketimi ihmal edilmemelidir. Fodmap kısıtlı diyet (eliminasyon diyeti) uygulandıktan sonra, adaptasyon ve hasta izlem dönemi de mutlaka diyetisyen tarafından takip edilmeli. Fodmap içeren besinler diyete kademeli olarak eklenerek hasta gözlemlenmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz