Sızdıran bağırsak sendromu olarak da bilinen geçirgen bağırsak sendromu, önemli bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. İstenmeyen moleküllerin bağırsak yolu ile kana karışması şeklinde ortaya çıkan geçirgen bağırsak sendromunun yaygın görülen bir hastalık olduğu söylenebilir.

Sızdıran bağırsak sendromu, bazen farklı hastalıkların belirleyicisi olabilir. Bu nedenle geçirgen bağırsak sendromu belirtileri gösteren kişilerin vakit kaybetmeden tedavi için uzmana başvurması gerekir. Aksi takdirde vücudun ikinci beyni olarak adlandırılan bağırsakta gelişen bu rahatsızlık, kişilerin yaşamını risk altına alabilecek etkiye sahiptir. Geçirgen bağırsak sendromuna yönelik merak edilen tüm bilgileri size şöyle aktarabiliriz.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir?

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir?
Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir?

Sızdıran bağırsak sendromu tanımının farklı bir versiyonu olan geçirgen bağırsak sendromu beslenme ve ottoimmün hastalıklardan dolayı da ortaya çıkabilir. Bir tür sindirim sistemi rahatsızlığı olan bu hastalık; bakteri, inflamatuar ve toksin gibi istenmeyen moleküllerin bağırsak duvarından sızması şeklinde tanımlanabilir.

İnsan vücudunda önemli bir işleve sahip olan sindirim sistemi, ağızdan anüs bölgesine kadar uzanan bir kanala sahiptir. Bu kanal içerisinde bağırsak önemli bir paya sahiptir. Dolayısıyla sindirim sisteminin işleyişinde önemli bir etkisi bulunan bağırsakların düzgün çalışmaması, birtakım sağlık problemlerine neden olabilir.

Bağırsakların işlevini yerine getirememesi veya fonksiyonel bozukluğu nedeniyle kendi kanalı içerisinde birtakım boşluklar oluşabilir. Bağırsaklarda oluşan bu boşluklar, vücuda bazı zararlı bakteri ve toksinlerin girişine izin verebilir. Bu nedenle bağırsak boşluğundan geçen bu zararlı mikroorganizmalar, kana karışarak tehlikeli hastalıklara zemin hazırlayabilir.

Tedavi edilmediği müddetçe insanlar için hayati bir risk taşıyan bu hastalığın iyileştirilme sürecince diyetisyen ve sağlıklı beslenme programlarının önemli bir payı bulunur. Sendromun neyden kaynaklandığı tespit edildikten sonra uygun tedavi sürecinin başlatılması için hastaların mutlaka profesyonel bir destek almaları gerekir.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Sızdıran bağırsak sendromunun nedenleri uzmanlar tarafından kesin bir şekilde tespit edilememiştir. Fakat yapılan birtakım araştırmalar sonucunda bazı risk faktörleri saptanıp, hastalığın nedenleri olarak sıralanabilir. Geçirgen bağırsak sendromu nedenleri olarak sizlere sıralayabileceğimiz risk faktörleri şunlardır:

 • Uzun süreli antibiyotik ve anti inflamatuar ilaç kullanımı
 • Aşırı ve sürekli alkol tüketimi
 • Aşırı şekilde işlenmiş gıda tüketimi
 • Genetik faktörler
 • Dengesiz ve sağlıksız beslenme
 • Diyabet
 • Ottoimmün hastalıklar
 • Alerjik ve enfeksiyona bağlı gelişen hastalıklar
 • Gastrointestinal hastalıklar
 • Aşırı stres

Yukarıda sayılan risk faktörleri geçirgen bağırsak sendromuna direkt etki oluşturmasa da bağırsak duvarındaki geçirgenliği artırabilir. Bağırsak duvarındaki geçirgenliği artıran bu risk faktörleri de dolaylı yoldan bağırsağın yapısını bozup, sendroma yakalanma riskini artırır. Dolayısıyla sağlıklı beslenme geçirgen bağırsak sendromunda uygulanabilecek en etkili tedavi yöntemidir.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri Nelerdir?
Belirtileri Nelerdir?

Geçirgen bağırsak sendromunun belirtileri, her kişide farklı olmak üzere birtakım hastalıkların semptomlarına benzer şekilde gelişme gösterir. Bu nedenle hastalığın tanı süreci biraz gecikebilir. Geçirgen bağırsak sendromu belirtileri olarak sıralanabilen semptomlar şunlardır:

 • İshal, kabız ve gaz gibi sindirim sistemi bozuklukları
 • Ottoimmün hastalıklar
 • Sürekli yorgunluk ve kas ağrısı
 • Egzama, sedef ve gül hastalığı gibi deri rahatsızlıkları
 • Romatoid artrit ve eklem ağrıları
 • Besin alerjilerine karşı hassasiyet artışı
 • Bilinç kaybı
 • Baş ağrısı
 • Beslenme eksikliği
 • Konsantrasyon ve dikkat problemleri
 • Enfeksiyon hastalıkları

Sayılan bu semptomlar geçirgen bağırsak sendromunun yaygın belirtileri arasında yer alır. Fakat uzmanların bu hastalık ile ilgili yaptığı araştırmalara göre; baş ağrısı, karın ağrısı, şişkinlik ve gaz problemi en yaygın semptomlar olarak gösterilebilir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin zayıflaması, sürekli olarak grip ve soğuk algınlığı yaşama, şeker yeme isteği, anksiyete ve vajinal enfeksiyon geçirgen bağırsak sendromunun yaygınlık gösteren diğer belirtileri arasında yer alır.

Geçirgen Bağırsak Sendromunda Beslenme Tedavisi

Geçirgen bağırsak sendromunun tedavisinde etkili bir diyet programı uygulanır. Şöyle ki sızdıran bağırsak sendromunun tedavisi, aslında bağırsak geçirgenliğini oluşturan temel hastalığın tedavisini gerekli kılar. Dolayısıyla geçirgen bağırsak sendromu tedavisi, sağlıklı ve doğru beslenme programı eşliğinde bağırsak zarının yenilenmesine yönelik yapılmalıdır.

Bu hastalığın tedavisinde vakit kaybı, hastalığın iyileşme sürecini yavaşlatan en önemli engeldir. Bu nedenle hastalığın seyrini yavaşlatmak ve sendromun belirtilerini kontrol altında tutmak için uzman bir diyetisyen eşliğinde beslenme programı uygulanması gerekir.

Sızdıran bağırsak sendromu tedavisinde yaşam tarzında ve beslenmede yapılan değişiklikler, bağırsak sağlığını iyileştirmede oldukça etkili olabilir. Hastalar, düzenli egzersiz yaparak, stresten uzak durarak, uyku düzenini koruyarak ve işlenmiş gıdalardan kaçınarak bazı değişiklikleri yaşamına geçirebilir. Böylece daha sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşarak, bağırsak sağlığını iyileştirme sürecini hızlandırabilir.

Bağırsak geçirgenliğini artıran zararlı gıdalardan uzak durarak bağırsak florasını dengelemek, bu tip hastalıkların tedavi sürecinde uzmanların amaçladığı ilk faktördür. Bağırsakta oluşan boşluğun giderilmesi için, sindirim sistemini iyileştirici tedavi yöntemlerine ağırlık verilir. Zaten geçirgen bağırsak sendromu nedenleri olarak sindirim sistemi rahatsızlıkları listenin ilk sıralarında yer aldığı bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla bu hastalığın tedavisi için öncelikle beslenmeye yönelik bir planlama yapmak gerekir.

Geçirgen Bağırsak Sendromunda Hastalar Nasıl Beslenmelidir?

Sızdıran bağırsak sendromu için tıbbi tedavi yöntemlerin yanı sıra diyet gibi tedavi yöntemlerine de ağırlık verilebilir. Çünkü bağırsak sendromuna neden olan geçirgenliği azaltmak ve bağırsak florasını korumak için uygulanabilecek en etkili yöntem, sağlıklı beslenme tedavisidir.

Bağırsak geçirgenliğini azaltmak ve bağırsak sağlığını iyileştirmek için hastaların öncelikli olarak tüketmesi gereken gıda probiyotik değeri açısından zengin olan yoğurttur. Ev yapımı doğal yoğurt, sızdıran bağırsak sendromunun tedavisinde tüketilmesi gereken başlıca besinler arasında yer alır.

Bağırsak sağlığını korumak için uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan beslenme programlarında mutlaka yer alan sebze-meyveler, bu hastalığa sahip olan kişilerin tüketmesi gereken başlıca besinlerdir. Vitamin değeri açısından zengin olan meyve ve sebzeler, yararlı bağırsak bakterilerinin oluşumunu destekleyerek, zaman içinde bağırsak sağlığını iyileştirici etki gösterebilir.

Geçirgen bağırsak sendromu tedavisi için uygulanan beslenme rutininde şekerli gıdalar, işlenmiş ürünler ve rafine yağlardan uzak durmak gerekir. Aynı zamanda tedavi sürecinde alkol tüketimini sonlandırmak da bağırsaklarda oluşan faydalı bakterilerin oluşumunu destekleyen önemli faktörler arasında yer alır.

İnsan vücudunda inflamasyona neden olan glutenli ve laktoz barındıran besinler, tedavi sürecinde hastalarında beslenme rutininden uzak tutmaları gereken en önemli yiyeceklerdir. Uzman diyetisyenler eşliğinde hazırlanan beslenme programında takviye edici olarak hindistancevizi yağını kullanabilirsiniz. Böylece hindistancevizi yağının antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyon oluşumunu destekleyen zararlı mikroorganizmalar, bağırsaktan dışarı atılır.

Sağlıklı Yaşam için Sağlıklı Beslenme Programı Medisam Life’da!

Sindirim sistemi rahatsızlıkları ve ottoimmün hastalıklardan kaynaklanan geçirgen bağırsak sendromu, tedavisine erken başlanması gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Antidepresan, antibiyotik ve inflamatuar ilaç gibi tedavi yöntemlerinin yanı sıra beslenme tedavisi de hastalıkla mücadelede uygulanması gereken önemli bir yöntemdir.

Sızdıran bağırsak sendromunun tedavisinde bağırsak sağlığını iyileştirmek hem uzmanların hem de hastaların öncelikli hedefleri arasında yer almalıdır. Çünkü çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bağırsak boşlukları, vücut içerisine zararlı mikroorganizmaların geçişine izin verir. Böylece insan vücudu, tüm tehlikeli hastalıklara açık bir hale gelebilir. Diyetisyenler eşliğinde hazırlanan beslenme programlarında bağırsak sağlığını iyileştiren besinlere yer vermek, tedavi sürecinin temelini oluşturur.

Geçirgen bağırsak sendromu beslenme programının tedavide yeterli olmadığı bu hastalık, hastaların yaşamlarında büyük iyileştirmeler yapmasını gerektirir. Uzun süredir hizmet veren kliniğimizde uzman diyetisyenler eşliğinde sağlıklı bir beslenme programı oluşturmak için bizimle iletişime geçebilir, sağlıklı yaşam için ilk adımı atabilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz