Hamilelik dönemlerinde kadınların yediklerine daha çok dikkat etmeleri hem kendisi için hem de bebeğinin gelişimi için oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde açlık isteğiniz artabilir. Bu da sizin düzensiz şekilde beslenmenize ve bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkilenmesine sebep oluyor. Bu nedenle daha düzenli saatlerde sağlıklı beslenmeniz gerekmekte.

Hamilelik döneminde yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, et ve süt ürünleri, sebze ve bazı meyveler tüketilmelidir. Gaz yapıcı meyve ve sebzeler hamilelikte sizi sıkıntıya sokacağı için evde yapacağınızı taze sıkılmış meyve suları ve hoşafları tercih etmelisiniz. Özellikle kayısı hoşafı sindirim sisteminiz için çok yararlı bir besindir. Hamilelik zamanında kabızlık sorunu oldukça fazla olduğu için kayısı suyu ve meyve sularını tüketebilirsiniz. Yine kabızlık için bol bol su tüketmeli, kayısıyı kuru meyve olarak da tercih edebilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Hamilelik döneminde kalsiyum alımını ihmal etmemelisiniz. Kalsiyumu süt ve süt ürünlerinden alabilirsiniz. Bu hem sizin hem de bebeğin gelişimi için faydalı olacaktır. Ancak hamilelik döneminde kilo almak istemiyorum diyorsanız peyniri, sütü yarım yağlı olarak tercih etmelisiniz.

Doğum Sonrasını Kilolar Kabusunuz Olmasın

Bu dönemde çok yağlı ve acı yiyeceklerden, gazlı içeceklerden uzak durmalısınız. Kilonuzu kontrol altında tutmanız gerektiğini unutmamalısınız. Doğum sonrası kilolarınızın büyük bir kısmının sizin vücudunuzda kalacağını aklınızdan çıkarmamalı, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmelisiniz.

Ayda en fazla alacağınız kilo 1 ile 1,5 kilo olduğunu unutmayınız. Kilo alımını önlemek için tok tutan gıdaları tercih etmelisiniz. Hazır gıdalardan uzak durmayı ihmal etmeyiniz. Şeker tüketiminizi en aza indirip, yemeklerinize atacağınız tuz miktarını da azaltmaya özen göstermelisiniz. Çünkü tuz sizin vücudunuzda ödem ve benzeri hastalıklara neden olabilir.

Hamilelik döneminde kilo almamak için ise hatalı beslenmemelisiniz. Fazla yediğiniz ve içtikleriniz size kilo olarak dönebileceği gibi, kilo almamak için yenilip, içilmeyen gıdalar ise hem sizin hem de bebeğinizin gelişimini kötü yönde etkileyebilir. Bu nedenle Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşerek kişiye özel beslenme programı oluşturmanız hem sizin ve bebeğinizin gelişimi hem de aç kalmayıp her şeyden yiyerek sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz için gereklidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz