Hipertansiyon, gelişmiş ülkelerde oldukça yaygın bir hale gelen hastalıklar arasında yer almaktadır. Tedavisi mümkün olmayan bu rahatsızlık, beraberinde pek çok hastalığı da getirebilmektedir. Konuya ilişkin yapılan araştırmalar, hipertansiyonun oluşumunda diyet faktörlerinin etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu rahatsızlıkla ilgili yapılan çalışmalara göre ise, Beslenme ve Diyet Uzmanları tarafından hazırlanan sağlıklı beslenme programı ile kan basıncı düzene sokulabilmektedir. Bu nedenle tek başına bilinçsiz beslenme programları uygulanmamalıdır.

Hipertansiyonda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hipertansiyonda beslenme, oldukça önem teşkil eden konulardan biridir. Son dönemlerde yapılan çalışmalar neticesinde hipertansiyon hastaları için DASH adı verilen bir beslenme programı oluşturularak uygulanmaya başlandı. DASH’nin anlamı, yani açılımı; “Hipertansiyonu düşürmede etkili yaklaşımlar” olarak ifade edilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Hipertansiyonda beslenme adına hazırlanan bu program ile hedeflenen; gıdalar aracılığı ile alınan sodyum oranını düşürmek olurken, bunun ile beraber yetişkinlerin sağlıklı beslenmesini sağlayabilmektedir. Çünkü sodyum, hipertansiyonda en etkili olan minerallerden biridir. Sofra tuzunun neredeyse yüzde 50’si, sodyumdan oluşmaktadır. Hipertansiyona yönelik olarak hazırlanan bu beslenme programında, doymuş yağ, katı yağ ve kolesterol gibi besin maddeleri oldukça az olurken, sebze, meyve, az yağlı süt ve süt ürünlerine oldukça fazla yer verilmektedir. Tam tahıllı ürünler, kümes hayvanları, yağlı tohumlar ve balık gibi gıdaların tercihi de önemlidir. Öte yandan yapılan bazı araştırmalar neticesinde, vücut ağırlığının standartların üzerinde olması halinde yüzde 10’luk fazla kilonun verilmesi ile tansiyonun normale döndüğü belirlenmiştir.

Hipertansiyon Hastalarının Beslenmede Dikkat Etmeleri Gerekenler

Hipertansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken ilk ve en önemli husus düzenli ve sağlıklı beslenmedir. Tuzun olabildiğinde en az tüketim miktarına indirilebilmesi ve sodyum oranı düşük olan gıdaların tüketilmesi de oldukça önemlidir.

Öte yandan hipertansiyon hastalarının Beslenme ve Diyet Uzmanları tarafından kendilerine sunulan tavsiyelere uyması gerekmektedir. DASH beslenme programına göre öğün aralarında meyve tüketilmesi hem kalsiyum hem de posa içerdiğinden hipertansiyonun kontrol altına alınmasında oldukça etkili olabilmektedir. Fakat meyve tüketiminin aşırı olmaması da önemlidir. Çünkü fazla meyve, kilo kontrolünü kaybetmeye neden olabilmektedir. Ayrıca sebze tüketiminin artırılmasına, günde bir tabak meyve, bir tabak sebze tüketmeye özen gösterilmesi gerekmektedir.

Hipertansiyon hastası olanların mutlaka Beslenme ve Diyet Uzmanı ile kişiye özel beslenme programı hazırlamaları gerekmektedir. Aksi durumda tek başına yapılan yanlış beslenme tarzları olumsuz sonuçları beraberinde getirebilir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz