Hipotirodi, tiroitin az çalışması durumudur. Halsizlik, yorgunluk, kabızlık, hızlı üşüme, konsantrasyon güçlüğü gibi durumlar Hipotirodi belirtileri arasındadır.

Tiroit bezinin yeteri kadar çalışıp çalışmadığı beynin hipofiz kısmından salgılanan TSH hormonu değerleri ile belirlenmektedir. TSH, tiroit bezinde hormon üretimi gerçekleştiren yapıları uyarır. Bunun sonucunda da kana karışmasını sağlar. Tiroit bezleri olması gerekenden daha az çalıştığı zaman hipofizden TSH’nın kana verilmesinde artış olur. Gerekli miktarda tiroit hormonu salgılanmazsa hipotiroidi gerçekleşir. Hipotiroidi olması halinde dokulara yeterli tiroit hormonu gitmez. Bunun sonucunda da metabolizma yavaşlamaya başlar.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Hipotiroidi Tedavi Edildikten Sonra Ne Kadar Kilo Verilmesi Beklenebilir? 

Hipotiroidiye bağlı kilo alımının büyük bölümü tuz ve su birikimine bağlı olduğundan, bu durumun tedavi edilmesi durumunda ufak (genellikle vücut ağırlığının %10’undan az) bir kilo kaybı beklenebilir. Hipertiroidi tedavisinde olduğu gibi, hipotiroidideki anormal durumun tiroid hormonu ile tedavi edilmesi sonrasında bu durum ortaya çıkmadan önceki vücut ağırlığına geri dönülmesi beklenir. Fakat hipotiroidi genellikle uzun bir dönemde geliştiğinden, başarılı bir tedavi sonrasında anlamlı bir kilo kaybının meydana gelmemesi oldukça sık görülür. Tekrar söylemek gerekirse, eğer kilo alımı dışında hipotiroidinin tüm semptomları tiroid hormonu tedavisi ile kayboluyorsa, o zaman kilo alımının yalnızca tiroide bağlı olması olasılığı daha düşüktür. Hipotiroidi tedavi edilip tiroid hormonları normal düzeylere geri döndükleri zaman, kilo alma ve verme kapasitesi tiroid sorunu olmayan bireylerdekinin aynısı olacaktır.

Hipertiroidi Tedavi Edildiğinde Neden Kilo Alınır? 

Hipertiroidi anormal bir durum olduğundan, tersine döndürülmesi durumunda kilo kaybının sürdürülemeyeceğini de öngörebiliriz. Genelde hipertiroidi durumunda kaybedilen kilolar, bu durum tedavi edildiğine yeniden alınır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz