Bazı insanlar beslenmelerine çok özen gösterselerde, bütün gün yemek yemeseler de kilo almaya devam ederler. Hatta çevrenizde bazı insanların su içsem bile yarıyor dediğini duymuşsunuzdur. Bazı hormonal bozukluklar sizin kilo almanıza sebep olmaktadır. Sizde yediklerinize çok fazla dikkat edipte kilo almaya devam eden kişilerdenseniz en yakın zamanda endokrinoloji uzmanına başvurmanız, devamında da Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşerek size özel beslenme programı hazırlamanız gerekmektedir. Kilo vermeye engel olan hormonal bozukluklardan bazıları;

  • Polikistik over sendromu,
  • Trioid Hastalığı,
  • İnsülin hormonu fazlalığı,
  • Şeker düşüklüğüdür.

Kilo Artışının Nedenleri

Polikistik Over Sendromu: Kadınlarda Polikistik over sendromu şişmanlık, adet bozuklukları, tüylenme gibi belirtileri vardır. Polikistik over sendromu belirtilerinin e yaygını adetinizde düzensizlikler meydana gelmesidir. Kimi kadınlarda adetlerinin çok geç olduğunu söylerken bazıları da çok sık adet olurlar. Bu durumda acilen doktora başvurmalısınız. Ciltte yağlanma, kahverengi akıntı, saç dökülmesi, çene altı göğüs ucu ve göbek gibi bölgelerde aşırı tüylenme Polikistik overin yaygın belirtileri arasındadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Polikistik Over Sendromu ile İlgili Daha Detaylı Bilgiye Burada Ulaşabilirsiniz.

Trioid rahatsızlığında ise Trioid yetersizliğinden dolayı metabolizma yavaşlar ve bunun sonucunda kilo artışı meydana gelir. Trioid rahatsızlığında kilo vermek güçtür ancak imkansız değildir. Trioid rahatsızlığının belirtileri arasında en sık rastlananlar bitkinlik, halsizlik, depresyon, saç ve kaşlarda dökülmenin olması, terlemenin azalması, sabahları uyandığında yorgunluk hissidir. Eğer trioid rahatsızlığınız varsa Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşerek sağlıklı beslenme programı hazırlamalısınız.

Şeker düşüklüğü rahatsızlığında kilo vermek zordur. Şeker rahatsızlığınızın olduğunu düşünüyorsanız, belirtilerden bir veya birkaç tanesi sizde varsa uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Şeker hastası olup kilo vermek istiyorsanız da tek başınıza yanlış ve hatalı diyet programları uygulamamalısınız.

İnsülin hormonunun fazlalığı kan şekeri miktarının fazla olması ve midede doygunluğun az olması ile sürekli acıkmaya sebep olur ve böylece kilo alımlarına neden olur. Kanınızda İnsülin seviyesini normal tutarsanız kilo verebilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz