Karbonhidrat, sağlıklı beslenme konusunda günümüzün en çok tartışılan konularından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün pek çok diyetisyen bir insanın günlük olarak almış olduğu kalorisinin büyük çoğunluğunu karbonhidratlardan alması gerektiğini ifade ederken, bazı uzmanlar ise karbonhidratların obezite ya da tip 2 diyabet gibi sağlık sorunlarına yol açtığını belirtmektedir. Bu nedenle de insanların karbonhidrat alımından uzak durması önerilmektedir.

Karbonhidrat Nedir?

Öncelikle karbonhidrat, oksijen, karbon ve hidrojen atomlarına sahip olan bir molekül olarak tanımlanmaktadır. Tüketilebilen karbonhidratlar 3 temel kategoride incelenirken, bunlar; şeker, nişasta ve liflerdir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Karbonhidratlar ayrıca kendi aralarında ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; iyi karbonhidratlar ve kötü karbonhidratlar olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca bu karbonhidratlara sağlıklı ve sağlıksız karbonhidratlar da denilebilmektedir.

İyi Karbonhidrat Nedir?

İyi karbonhidrat, diğer bir deyişle sağlıklı karbonhidratlar insanların sağlıklı beslenmesi açısından önem teşkil etmektedir. Sebzelerin tümü olarak gösterilebilen iyi karbonhidratlar, her gün farklı farklı sebzelerin tüketilmesi ile vücuda kazandırılmaktadır.

Öte yandan muz, çilek, elma gibi meyvelerin yanı sıra mercimek, barbunya, nohut, badem, ceviz, fındık, yer fıstığı, chia tohumu, kabak çekirdeği, kinoa, saf yulaf, esmer pirinç, patates, gibi besinlerin içeriğinde de yer almaktadır. Sağlıklı karbonhidratları gruplandırmak isteyen kişilerin baklagiller, kök bitkiler, tam tahıllar ve yüksek oranda şekerli meyveler konusunda daha ihtiyatlı olmaları gerekmektedir.

Sağlıklı karbonhidratlar vücudun ihtiyacı olan karbonhidratı karşılayıp sağlıklı bir yaşam sürdürebilmelerine yardımcı olurken, mutlaka bu besinler mutlaka her insanın diyet listesinde yer almalıdır.

Kötü Karbonhidrat Nedir?

Kötü karbonhidrat, diğer bir deyişle sağlıksız karbonhidratlar, insan sağlığını tehdit eden ve zarar veren karbonhidratlardır. Kola, vitamin suları gibi şekerli içecekler, hazır meyve suları, beyaz ekmek, hamur işi besinler, dondurma, şekerlemeler, cips ve patates kızartması, sağlıksız karbonhidratlara birer örnek olarak gösterilebilmektedir. Bu gibi besinler başta tip 2 diyabet hastalığı ve obezite olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açabilmekte ve kişinin yaşam kalitesini olabildiğince aşağılara çekmektedir. Bu nedenle de uzmanların büyük çoğunluğu, kötü karbonhidrat içeren besinlerden uzak durulmasını ya da sınırlı bir şekilde tüketilmesini tavsiye etmektedir. İnsanların sağlıklı bir yaşam için diyet programı hazırlaması ve buna uyum sağlaması gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz