Anne sütüne en yakın süt olması ile bilinen keçi sütü, sağlık açısından oldukça faydalı olan bir besindir. Çeşitli sağlık problemlerine karşı vücutta koruyucu bir etki oluşturan keçi sütü, özellikle de bir yaşından sonra anne sütünün yetersiz olması gibi durumlarda bebeklere verilebilecek bir süttür. Öte yandan çocukluk ve yetişkinlik döneminde de tüketilmesi tavsiye edilirken, keçi sütünün faydalarını pek çok durumda görebilmek mümkündür.

Şeker Hastaları Keçi Sütü Tüketebilir mi?

Şeker hastalarının dikkat etmesi gereken en önemli konu beslenmeleridir. Düzenli ve sağlıklı beslenme konusu şeker hastaları için adeta hayati bir önem taşırken, bazı gıdalar, kan şekerinin yükselmesine, bazı gıdalar ise kan şekerine iyi gelebilmektedir. Örneğin; süt, şeker hastalarının bir numaralı şifa kaynağı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle şeker hastalarının bol bol süt tüketmesi tavsiye edilir. Ancak öncesinde Beslenme ve Diyet Uzmanına danışmak, olası durumlar için önemlidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Sütün içeriğinde bulunan palmitoleik asit adı verilen yağ asidi, şeker hastalığı ihtimalini en aza indirgeyebilmektedir. Bu nedenle beslenme uzmanları tarafından diyabet hastalarının diyet listesine eklenen keçi sütü ile beraber bol miktarda süt tüketilmesi önem taşımaktadır.

Keçi Sütünün Sağlığımıza 5 Faydası

Keçi sütünün faydaları, egzamadan sedefe, sindirim problemlerinden enfeksiyona, alerjiden varislere varana kadar oldukça fazladır. Bu nedenle sağlıklı beslenme açısından oldukça yararlı olan bu besin öğesi, MS hastalığına, obeziteye, göğüs hastalıklarına, kansere ve bunun gibi önemli hastalıklarda dahi oldukça etkili olabilmektedir.

  1. İçeriğinde oldukça güçlü bileşkenler barındıran keçi sütü, prostat kanserine karşı oldukça etkili olan bir besindir. Bunun ile beraber içeriğindeki üronik asit sayesinde yalnızca prostat değil, çeşitli kanser türlerine karşı da koruma sağlayabilmektedir.
  2. Beyinde meydana gelen görme, yürüme ve konuşma fonksiyonlarındaki hasara sebep olan MS hastalığına karşı da oldukça faydalı olan keçi sütü, bu hastalık için adeta bir deva olarak görülmektedir. Çiğ olarak tüketildiği takdirde MS ataklarının azaldığı ve hastalığın hızlı bir şekilde iyileştiği bilinmektedir.
  3. Keçi sütü kozmetik alanında da oldukça sık kullanılan ürünlerden biridir. Ciltteki kırışıklıklara, egzamaya, sedefe ve bunun gibi çeşitli problemlere iyi gelmektedir.
  4. Keçi sütü özellikle de bebeklerin gelişimi ve sağlığına olan faydaları ile ön plana çıkmaktadır. Anne sütünün yeterli olmadığı yerde devreye giren keçi sütü, kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirebilmektedir.
  5. Bol miktarda protein ve yağ asidi içeren keçi sütü, kuru ve yıpranmış olan saçların sağlığı açısından da büyük fayda sağlayabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz