Keçiboynuzu, pek çok faydalı bileşeni bünyesinde barındıran ve insan sağlığına büyük faydalar sağlayan bitkilerden biridir. Keçiboynuzunun faydalarını görebilmek için doğru ve düzenli tüketilmesi önemlidir. Karbonhidrat, yağ ve sodyum bakımından oldukça zengin olan keçiboynuzu, ayrıca selenyum, magnezyum, potasyum gibi pek çok mineral ve element içermekte ve bu özellikleri sayesinde çeşitli sağlık problemleri üzerinde etkisini gösterebilmektedir. Dolayısıyla sağlıklı beslenme öğretisi için önemli bir yer sahip olan keçi boynuzu, pek çok diyetisyen tarafından diyet menülerinde yer verilir.

Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzunun Faydaları
Keçiboynuzunun Faydaları

Çeşitli amaçlarda ve şekillerde tüketilen keçiboynuzu, özellikle de kış aylarının vazgeçilmez besinlerinden biridir. Bunun nedeni ise kış aylarında soğuk algınlığı, bronşit ve astım rahatsızlıkların artması ve keçiboynuzunun bu hastalıklara iyi geldiği düşüncesidir. Öte yandan keçiboynuzu, gribal enfeksiyonlar, soğuk algılığından kaynaklanan rahatsızlıklar açısından oldukça etkili bir besindir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Oldukça önemli bir antioksidan özelliğine sahip olması sebebiyle keçiboynuzunun faydaları oldukça fazladır. Örneğin; keçiboynuzunun kolesterol karşısındaki etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İçeriğindeki liflerin ve bol miktardaki gıda içeriğinin LDL düzeyini düşürdüğü ve HDL kolesterol düzeyini sağlıklı bir düzeyde tuttuğu belirlenmiştir. Ayrıca yapılan bazı çalışmalar neticesinde keçiboynuzunun hiper tansiyon tedavisinde kullanıldığı da ifade edilmektedir.

Öte yandan keçiboynuzunun faydalarından bir diğeri ise sindirim sisteminin görevini düzenli bir şekilde yerine getirmesini sağlaması ve ishale karşı etki göstermesidir. Genel olarak tam bir sindirim sistemi dostu ve sağlıklı beslenmenin bir parçası olan keçiboynuzu, pek çok Beslenme Uzmanı tarafından diyet listelerine ilave edilmektedir.

Keçiboynuzunun insan sağlığına olan diğer faydaları ise; akciğer kanserine karşı koruması, hasarlı hücreleri onarması, alerjik hastalıklara karşı koruması, astım ve bronşit için etkili olması, gribe, öksürüğe ve balgama iyi gelmesi, kalp ve damar hastalıklarına, kemik erimesine karşı koruması, cinsel gücü artırması ve sinir sistemini koruyup, çocuklarda zeka gelişimine yardımcı olmasıdır.

Diyette Keçiboynuzu Tüketilir mi?

Diyette keçiboynuzu tüketmek, genellikle beslenme uzmanlarının tavsiyeleri arasında yer almaktadır. Özellikle bazı uzmanlar, diyet yapan kişiler için çikolata yerine keçiboynuzunun tüketilmesini tavsiye etmektedir. Bunun nedeni ise keçiboynuzunun çikolataya kıyasla yağ, kafein ve kalori bakımından düşük olması ve bu açıdan kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

Öte yandan bazı beslenme programları sayesinde diyette keçiboynuzu tüketmek kaçınılma bir hal almaktadır. Örneğin; keçiboynuzu diyetinde keçiboynuzu tüketilmesi gerekirken, aynı zamanda bu bitkinin tok tutucu özelliğinden faydalanılmaktadır.

Keçiboynuzu Nasıl Tüketilir?

Nasıl Tüketilir?
Nasıl Tüketilir?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere keçiboynuzunun faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu faydaları görebilmek için keçiboynuzunu farklı şekillerde tüketebilmek mümkündür.

Çiğ Olarak Tüketebilirsiniz

Keçiboynuzu çiğ olarak tüketilebilen bir besindir. Fakat birçok uzman çiğ olarak tüketmek yerine kaynatarak, pekmez ya da un gibi formlar halinde tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Keçiboynuzu Pekmezi Tüketebilirsiniz

Pekmez yapımında kullanılabilen keçiboynuzu, bu haliyle de son derece faydalı olan bir besindir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan keçiboynuzu pekmezi, aynı zamanda cinsel gücü artırıcı bir etki göstermektedir. Balgam ve öksürüğe iyi gelmesi, kansızlığı gidermesi de yine keçiboynuzunun faydaları arasında yer almaktadır.

Un Haline Getirebilirsiniz

Keçiboynuzu unu ya da başka bir deyişle tozu, günümüzde birçok aktar ve markette yer alan bir üründür. Çoğunlukla kurabiye, kek türünden hamur işi tariflerde kullanılan keçiboynuzu unu, oldukça eski zamanlarda ekmek yapımında da kullanılmıştır. Özellikle de beyaz şeker kullanmak istemeyenler için keçiboynuzu tozu son derece faydalı bir ürün olarak nitelendirilmektedir.

Keçiboynuzu Kürü Yapabilirsiniz

Keçiboynuzunu kür halinde tüketebilmek de mümkündür. Kan şekerini dengelemek konusunda faydalı olan keçiboynuzu kürü, bir bardak keçi sütüne, bir tatlı kaşığı keçiboynuzu tozu ilave edilerek hazırlanır. Bu kürü sabah kahvaltısında ya da akşam yemeğinden 1 saat öncesinde tüketmek gerekir. Balgam, öksürük gibi sağlık sorunları içinse bir tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezine birkaç damla limon suyu damlatarak kür hazırlanabilmektedir.

Günlük Tüketilmesi Gereken Keçiboynuzu Miktarı Nedir?

Bir adet çiğ keçiboynuzunun kalori miktarı ortalama 15 kalori olarak bilinmektedir. Bu şekilde tercih edildiğinde günde 2-3 adet keçiboynuzu tüketilmesi önerilir. Pekmez halinde tüketmek isteyenler için uzmanların önerisi günde maksimum 1-2 yemek kaşığı olurken, bu sayede demir eksikliğinin giderilmesi ve C vitamini ihtiyacının karşılanması gibi faydalar görebilmek mümkündür.

Keçiboynuzunun faydaları ve çeşitleriyle beraber pek çok farklı kullanım alanına sahip olan bir besindir. Bu nedenle keçiboynuzunun tüketimi her geçen gün artış gösterirken, faydalarını görebilmek için tüketilen miktara dikkat etmek gerekir. Her ne kadar çok fazla faydası olsa da diğer birçok besinde olduğu üzere kontrollü ve ölçülü tüketilmediğinde faydadan çok zarara neden olacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

1 Yorum

  1. Keçiboynuzu, sağlıklı bir besin olarak bilinir ve birçok faydası vardır. Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemi sağlığını destekler ve kabızlığı önler. Ayrıca, kan şekeri seviyelerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir ve kalp sağlığına faydalı olabilecek antioksidanlar içerir. Keçiboynuzu, bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler ve mineraller içerir ve aynı zamanda kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller de içerir. Bunların yanı sıra, keçiboynuzu, enerji arttırıcı özellikleriyle de bilinir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz