Bir tür süt ürünü olarak bilinen kefir, sağlık açısından oldukça faydalı olan bir besindir. Pek çok hastalık ve sağlık sorunu karşısında koruyucu bir etki gösteren kefir, 7’den 70’e herkesin tüketmesi gereken bir içecektir. Yoğurt gibi mayalanarak elde edilmekte ve bu şekilde tüketilmektedir.

Bir bardak kadarı neredeyse 100 kalori kadar ola kefir, protein, kalsiyum, magnezyum, selenyum ve fosfor bakımından zengindir. Bunun yanı sıra A, B1, B12 ve E vitamini de içeren kefir, her insanın sağlıklı beslenme programında yer alması tavsiye edilir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kefir Nedir?

Kefir; eski zamanlardan günümüze kadar ulaşan ve özellikle Kafkasya’da kullanılan, süt asidi ve alkol fermantasyonu ile üretilen koyu kıvamlı, köpüklü ve hafif ekşi olan bir tür süt ürünü olarak ifade edilmektedir. Çeşitli hastalıkların tedavisine destek amaçlı olarak kullanılan kefir, doğru bir şekilde kullanıldığında saç, cilt ve diyet açısından büyük faydalar sağlayabilmektedir.

Kefirin Sağlığımıza Faydaları

Kefir, mucizevi etkiler gösteren bir ürün olarak ifade edilmektedir. Kefirin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olurken, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kolesterolü dengelemesi, böbrek taşı rahatsızlıklarına iyi gelmesi ve bağırsakları temizlemesi bunlardan yalnızca bazılarıdır.

Kefirin faydaları bu kadarla da sınırlı kalmazken sedef ve egzama gibi cilt sorunlarına iyi gelmesi, insan bedenini tuz, metal ve alkolik maddelerden arındırması, ülsere iyi gelmesi, kanser hücrelerinin gelişmesini engellemesi, vücut fonksiyonlarının düzenli bir şekilde çalışmasını sağlaması, gastrite iyi gelmesi, sindirim sistemini düzenlemesi ve patojen mikroorganizmalara karşı savaşması, yine bu besinin faydaları arasında yer almaktadır.

Tüm bunların yanı sıra kansızlığa, karaciğer enfeksiyonlarına, bronşite, depresyona ve ağız kokusuna iyi gelen kefir, aynı zamanda gut hastalığına, romatizmal enfeksiyonlara, gaz ve sindirim sistemi sorunlarına, kırışıklıklara, daha genç bir cilt görünümüne, huzursuz bacak sendromuna, migrene, alerjiye ve bu gibi pek çok sağlık sorununa da fayda sağlayabilmektedir.

Her insanın sağlıklı beslenme programına dahil etmesi gereken kefir, aynı zamanda uzmanlar tarafından da diyet listelerine eklenmektedir. Fakat her insanın tüketimine uygun olmayan kefir, hamileler, emziren anneler ve bir yaş altı bebeklere kesinlikle verilmemesi gerekir. Ayrıca doğru ve düzenli kullanımı oldukça önemli olurken, bu konuda bir diyetisyenden yardım almak gerekebilir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz