Ketojenik diyet son dönemlerde oldukça sık tercih edilen beslenme türlerinden biri olarak bilinmektedir. Kilo vermek isteyenlerin kesin zayıflama yöntemi olarak tercih etmiş olduğu ketojenik diyet, kilo verirken kas kütlesine dokunmadan yağdan yakılmasını sağlayabilmektedir.

Günümüzde birçok insanın adını ilk kez duyduğu bu beslenme türü hakkında pek çok şey merak edilmektedir. Örneğin; bu sağlıklı beslenme yönteminin nasıl uygulanacağı, hangi sebzeler tüketilip tüketilmeyeceği en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. İşte ketojenik diyet ile alakalı bilinmesi gerekenler…

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Ketojenik Diyette Hangileri Yenir?

Ketojenik diyet, diğer sağlıklı beslenme yöntemlerine göre biraz daha farklı ve katı kurallı olmasıyla bilinmektedir. Bu tür diyet programlarında kardonhidrat tüketimi olabildiğince minimuma düşürülmesi ve bazı besinlerin tüketilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ketojenk diyette yenen sebzeler genellikle ıspanak, lahana, brüksel lahanası, brokoli, domates, soğan ve biber gibi sebzeler olarak örneklendirilebilmektedir. Çoğunlukla yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi tavsiye edilen bu diyet programı, insanların çeşitli sağlık sorunlarını da engelleyebilmekte ve fayda sağlayabilmektedir.

Ketojenik Diyette Hangileri Yenmez?

Ketojenik diyette yenmemesi gereken sebzeler de bu diyetle alakalı en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu sebzeler birkaç örnek göstermek gerekirse; patates, tatlı patates, havuç gibi kök sebzeler ve yumrular ketojenik diyette uzak durulması gereken sebzelerdendir. Bunu nedeni ise bu tür sebzelerin yoğun miktarda nişasta ve karbonhidrat içeriyor oluşudur. Dolayısıyla çoğunlukla yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi önerilmektedir.

Öte yandan fasulye ve kuru baklagiller de yine birçok diyetisyen tarafından tüketilmemesi gereken besinler olarak önerilmektedir. Her ne kadar sağlık açısından faydalı olsa da meyvelerin de bu diyette tüketilmemesi konusunda uyarıda bulunulmaktadır.

Ketojenik diyet oldukça önemli bir beslenme yöntemi olduğundan, bireylerin mutlaka bir uzman desteği ile uygulaması gerekmektedir. Fazlalık kilolardan kurtulabilme konusunda oldukça etkili olduğundan birçok insan tarafından tercih edilirken, kişilerin kendi kendine bu tür diyetleri uygulamaması önemlidir. Beslenme uzmanları çoğu zamanda bir diyet listesini danışanının sağlık değerlerini göz önünde bulundurarak hazırladığında kişinin kendine göre uyguladığı diyet programları çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Ayrıca etkili bir kilo verme süreci için diyet programlarının yanı sıra egzersiz ve spor yapılması da oldukça önemlidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz