Gıda intoleransı, insanların tüketmiş olduğu her bir besinin içeriğindeki bir madde karşısında sindirim sisteminin göstermiş olduğu tepki olarak ifade edilmektedir. Günümüzde yapılan pek çok araştırma gıda intoleransı ile kilo arasında bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Gıda intoleransı durumunda kişinin besini doğru bir şekilde sindirememesi ile kilo verimi engellenmekte ve hatta kilo alımına da bir zemin hazırlanmaktadır. Bu gibi durumlar karşısında kişinin kilo alımını engellemek ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi adına bir uzmandan destek alması ve diyet uygulaması gerekmektedir.

Kilo ve İntolerans İlişkisi

Kilo ve gıda intoleransı arasındaki ilişki bir kısır döngü olarak ifade edilebilmektedir. Mide enziminde ortaya çıkan problemler, tüketilen besinlerdeki proteinlerin parçalanmadan bağırsaklarda emilmesine yol açmaktadır. Bu durum vücutta enflamasyona neden olurken, bu durum neticesinde bağışıklık sistemi vücutta bir bakteri ya da virüs varmış gibi çalışmaya başlamakta ve tepkiler göstermektedir. Örneğin; beyindeki seratonin salgısı azalmakta, depresyon tetiklenmekte ve vücut şekerli besinlerin tüketilmesini istemektedir. Şekerli gıdalar bu durumu belli bir süre idare etse de, bu bağımlılık bir süre sonra tekrar yeme isteği doğurmakta ve kilo verimini zorlaştıran bu durum kısır döngü halini almaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Öte yandan gıda intoleransı metabolizmanın yavaşlamasına da neden olan bir durumdur. Kişinin kilo verememesi ve aksine kilo alımına gitmesi de yine pek çok sağlık sorununu beraberinde getirebilmektedir.

Gıda İntoleransı Nasıl Anlaşılır?

Gıda intoleransı çeşitli semptomlar ile kendini belli etmektedir. Baş ağrıları, vücutta devamlı olarak var olan şişkinlik, ırrıtabl bağırsak sendromu ve nedeni bilinmeyen yorgunluk hali kadınlarda en sık görülen gıda intoleransı semptomları olarak bilinmektedir.

Gıda intolaransı tanısı koyulabilmesi için de kişinin testten geçirilmesi ya da eliminasyon diyeti uygulanması gerekmektedir. Beslenme uzmanı kontrolünde gerçekleştirilen bu testlerde kuşku duyulan besinler diyet listesinden çıkarılmakta, sonrasında ise teker teker diyete ilave edilerek sindirim sisteminin tepkileri ölçülmektedir. Gıda intoleransı testinde ise mantar, boya, ilaç ve besin türünden pek çok madde hastaya verilerek duyarlılık testi yapılmakta ve sonucuna göre de sağlıklı beslenme programı hazırlanmaktadır.

Gıda İntoleransı İçin Bir Diyetisyenden Destek Alabilirsiniz!

Kişilerin gıda intolrenası olup olmadığını öğrenebilmek ve sağlıklı bir zayıflama süreci geçirebilmek için mutlaka bir diyetisyenden destek alması gerekmektedir. Beslenme uzmanının uygulayacağı yöntemler ile gıda intoleransı anlaşılabilmekte ve buna göre hastaya sağlıklı beslenme üzerine bir diyet uygulaması tavsiye edilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz