Kilo vermek herkesin en çok istediği ama yapmakta en çok zorlandığı eylemlerden biridir. Birçok insan kilo verirken çok zorlandığını, yavaş kilo verdiğini dile getirir.

Yavaş kilo vermenin birçok sebebi olabilir. Bunun temel nedenini tespit etmek için hormon testleri yaptırıp bir beslenme uzmanından destek almalısınız.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Genel Olarak Kilo Verme Konusunda Zorlanma Sebepleri:

  • İştahı kesecek iradeye sahip olamamak ve az yemeye kendini alıştırmamak,
  • Hareket ve egzersizin hayatınızdaki yerinin artmaması,
  • Psikolojik etkenler, stres veya sinire bağlı olarak metabolizmanın yavaşlaması,
  • Sosyal baskı ve etraftan destek alamamak,
  • Çeşitli yemek yeme bozuklukları,
  • Tiroit hormonu ile kaynaklı sorunların olması,
  • Kandaki insülin hormonunun yüksek olması ve buna bağlı olarak açlık ataklarının artması,
  • Yanlış yöntemler uygulama gibi durumlar “kilo vermek neden zor?” sorusunun cevabıdır.

Ancak bu durumların hepsini tersine çevirmeniz mümkündür. Eğer tiroit hormonuna bağlı herhangi bir rahatsızlığınız yoksa ya da şeker hastalığınız yoksa kilo verme konusunda zorlanmanız da mümkün değildir. Bu rahatsızlıklarda da doktor gözetiminde en doğru diyeti uygulayarak kilo verebilirsiniz.

Hareket etmek, egzersiz yapmak en önemli detaydır. Spor yaptığınız sürece kilo verme konusundan zorlanmanız neredeyse mümkün değildir. Ayrıca iştahınızı terbiye etmelisiniz. Zor bir durum olduğu doğrudur ama iradenizin sınırlarını zorlayarak, kendinizi az yemeye alıştırmanız gerekmektedir.

Asla ama asla öğün atlamayın. Az ve sık sık yiyin. Yaptığınız spora göre beslenin; karbonhidrat, protein ve yağ ölçüleriniz yeteri kadar olmalıdır. Geç saatte asla ama asla herhangi bir şey yemeyin. Çok acıkırsanız, dayanamayacak seviyede olursanız yoğurt yiyebilirsiniz.

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece kilo verme konusunda zorlanmazsınız. Tabi yaşınız ve metabolizma hızınız da kilo verme için önemli bir etkendir. Çünkü 25 yaşına kadar metabolizmanız çok hızlı çalışırken, 25 yaşından sonra bu hız düşmeye başlar. 30’dan sonra daha da düşer, 40’tan sonra daha da düşer ve bu şekilde gider. Bu yüzden 40 yaşında biri, 25 yaşındaki birine göre çok daha az yemek ve daha fazla hareket etmek zorunda kalır. Aksi takdirde kilo verememekten yakınır.

Bu etkenlerin hepsi göz önünde alındığında kilo vermek için bir uzmandan destek almanız gerekmektedir. Böylelikle hızlı ve sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz