Kış aylarına başlangıçta ilk olarak Kasım ayında tembellik hissetmeye başlarız. Metabolizmamızın hızı yavaşladığından dolayı kilo almaya başlarız. Aslında metabolizmanızı hızlandırarak kışın kilo alımını engelleyebilirsiniz.

Şimdi sizlere bir taraftan metabolizmanızı hızlandıracak aynı zamanda ideal kilonuzu koruyarak bu kışın kilo alımını önleyerek rahat geçirmenize yardımcı olacak birkaç önerimiz olacak.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kış mevsiminde hiç şüphesiz en çok dertlenilen konulardan birisi de malum alınan kilolardır. Çoğu kişi, genelde yaz mevsiminde daha rahat kilo verdiğini düşünürken kışın kilo kaybında oldukça zorlandığını söyler. Bu durumda çoğu kişi internetten ya da dergiler üzerinden araştırmalar sonucunda hızlı kilo kaybı için yanlış araştırmalar gerçekleştirir. Ancak bu gibi zorlayıcı ve yanlış yollarla yapılan diyetler sonucunda sağlığı bozmak yerine Kasım ayı sonrasındaki yaşam değişikliğine ayak uydurmak daha sağlıklı olacaktır. Bu nedenle kışın kilo almanızı önleyecek besinler de oldukça önemlidir. Vazgeçilen alışkanlıklar üzerine ufak dokunuşlar sayesinde kış mevsiminde kilolara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.  

Kışın Kilo Alımını Önlemek için Kahvaltınızı Uyandıktan 1 Saat Sonra Yapın

Kışın Kilo Alımını Önlemek için Kahvaltınızı Uyandıktan 1 Saat Sonra Yapın
Kışın Kilo Alımını Önlemek için Kahvaltınızı Uyandıktan 1 Saat Sonra Yapın

Hızlı bir metabolizmaya sahip olmanın şartlarından biri düzenli beslenmektir. Metabolizma hızını yüzde 30 civarında artırmak için sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı yapmalısınız. Kahvaltı da neler yemeliyiz? Sorusunda karşı cevabımız ise öncelikle şekerli ve yağlı gıdalardan uzak durmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Doyurucu ve dengeli bir beslenme için kahvaltı menünüzde proteine, karbonhidrata, mevsim yeşilliklerine ve meyvelerine yer vermelisiniz.

Ana Öğünleri Es Geçmeyin

Düzensiz beslenme alışkanlığı metabolizma hızının azalmasına neden olur. Ana öğünleri düzenli olarak yapmak besinlerin vücudunuzda yağ olarak depolanmasının önüne geçer. Bu noktada küçük bir dipnotta paylaşalım. İki ana öğün arasında 4 – 5 saat gibi bir zaman dilimi olmasına özen gösterin.

Gün İçerisinde 10 Bardak Su İçmeyi Alışkanlık Haline Getirin

Gün içerisinde içeceğiniz 10 bardak su metabolizma hızınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda aldığınız enerjinin vücutta yağ olarak oluşmasını ve depolanmasını önleyecektir. Soğuk havalarda bu durum ne kadar zor olsa da kışın kilo alımını engelleyen maddeler arasında oldukça önemlidir. Genel anlamda su için bilinen 7 fayda ise:

  • Cildi güzelleştirir,
  • Vücut ısısını ayarlar,
  • Vücutta biriken zararlı maddeleri dışarıya atılmasını sağlar,
  • Hücrelere besin ve oksijen taşır,
  • Eklemlere destek sağlar,
  • Kabızlığı engeller,
  • Bazı toksinleri atarak böbrek ve karaciğerdeki yükü azaltır.

Sofranızda Yeşil Yapraklı Sebzelere Yer Verin

Mevsim değişikliklerine karşı vücudun direncini artırmak gerekir. En önemli vitaminlerden bir olan C vitamini; bir taraftan vücudunuzun direncini arttırmanıza yardımcı olacaktır. Bir taraftan da güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturarak vücut ısınızı korumanıza yardımcı olacaktır. C vitamini yönünden zengin besinler arasında yer alan brokoli- ıspanak- pazı ve karnabahar gibi hafta en az 3 – 4 kez tüketmenizi öneririz.

Tuza dikkat!

Tuzda bulunan sodyum fazlası vücudun su tutmasına neden olur. Bu da vücutta ödem oluşmasına sebep olur. Bunun sonucu olarak sabahları uyandığınızda kendinizi kilolu ve şişkin hissedersiniz. Böyle sorunlarla karşılaşılmaması için yemeklerde doğru oranlarda tuz kullanılmalı ve hazır gıdalarda bulunan tuz oranlarına da dikkat etmeliyiz. Vücut içerisinde ödem ve fazla su toplamasına neden olur.

Açlık Krizine Karşı Mevsim Meyveleri

Açlık Krizine Karşı Mevsim Meyveleri
Açlık Krizine Karşı Mevsim Meyveleri

Açlık krizine girdiğimizi hissettiğimizde aklımıza genelde şekerli gıdalar ya da hamur işleri gelir. Direkt olarak atladığımız atıştırmalıkların sonucunda vücudumuz kilo olarak tepki vermeye oldukça meyillidir. Böyle durumda bu gıdalardan uzak durup yerine mevsim meyveleri yemeği tercih etmeliyiz. kışın kilo alımı her zaman daha fazla olduğundan unutulmamalıdır ki hem vitaminler hem de şekersiz besinler önemlidir.

Fiziksel Aktiviteler

Her şartta spor yapmayı ihmal etmiyoruz. Bu yüzden kışın kilo alımı engellemek için mevsiminin tam olarak başladığı Kasım ayı içerisinde de belli oranlarda fiziksel aktiviteleri gerçekleştirebiliriz. Örneğin, enerjiyi artırmak için düzenli olarak yürüyüş yapabilirsiniz. Kış mevsiminde spor vücudu daha dirençli yaparken diğer yandan da yağ yakımını her zaman daha çok kolaylaştırır. Bu yüzden kışın da dikkat etmeliyiz.

Kışın kilo alımını sağlayacak bu önerilerin ardından, düzgün ve kontrollü bir şekilde uygulama sağladığınızda oluşan farklı bir zaman sonra görebiliriz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz