Beslenme alışkanlıklarında yaşanan problemler, sağlığın bozulmasına ve vücutta ağır bir tahribat oluşmasına neden olabilmektedir. Kötü beslenme alışkanlığı insan ömrünün kısalmasına ve çeşitli ölümlere sebebiyet verebilmektedir.

Kötü Beslenme Öldürüyor

Geçen yıl The Lancet dergisinde yayımlanan Küresel Hastalık Yükü Çalışması (GBB) verilerine göre her yıl 11 milyon insanın kötü beslenme alışkanlığı sebebiyle öldüğü ortaya çıktı. Yapılan bir diğer araştırmaya göre de dünya üzerindeki her 5 kişiden birinin sağlıksız beslenme sonucunda yaşamış olduğu rahatsızlıklar sebebiyle öldüğü tespit edildi.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Elde edilen bu oranlar sigara içme sebebiyle yaşanan ölümlerin yaklaşık olarak iki katı üstünde yer aldı. Dünya genelinde yayılan obezite hastalığı gibi hastalıkların yol açtığı ölümlerde ise ciddi bir artış olduğu ortaya çıktı.

 Tuz En Büyük Etken

Yapılan araştırmalara göre sağlıklı beslenme konusunda insan ömrünü kısaltan temel gıdalardan birinin tuz olduğu tespit edildi. Ekmek, soya sosu veya işlenmiş gıdalar içerisinde fazla bir şekilde yer alan tuz miktarı, ödem yaratıyor, damarların şişmesine ve daralmasına sebep oluyor dolayısıyla tansiyon ve kalp krizi gibi ölümlere yol açabiliyor.

Sağlıklı yaşam kurallarına uyum sağlamak isteyen kişilerin tuz tüketimini azaltması, tam tahıllı gıdalar tüketmesi ve meyve tüketimini arttırması gerekiyor. Sağlıklı bir beslenme yapılabilmesi için özellikle günde bir adet mevsim meyvesi tüketilmesi gerektiğini uzmanlar öneriyor.

Beslenme Düzeni Neden Ölüme Neden Oluyor?

Bozulan beslenme düzeni beraberinde ciddi rahatsızlıkları ortaya çıkarıyor. Her gıdadan dozunda beslenmek gerekiyor. Bunun için de bireylerin mutlaka diyetisyen yardımı alması şart olarak koşuluyor.

Beslenme düzeninde yaşanan bozulmalar, vücut direncini ve vücuttaki sistemlerin bozulmasına neden oluyor. Özellikle sindirim ve sinir sistemi üzerinde meydana gelen tahribat sonucunda insan ömrünün kısaldığı belirtiliyor. Kilo fazlalığı bulunan bireylerin mutlaka ideal kilolarına ulaşmaları ve yaşam boyu sağlıklı beslenme programına geçerek düzenli ve dengeli beslenmesi gerekiyor.

Her bireyin mutlaka haftada en az 1 adet kırmızı et, haftada en az 2 adet beyaz et, günde en az 1 adet mevsim meyvesi ya da bir porsiyon mevsim sebzesi tüketmesi ve diyet programına eşlik eden bir egzersiz programı uygulaması gerekiyor.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz