İnsan sağlığı açısından kuru meyvelerin faydaları son derece önemli ve faydalı olmasıyla bilinmektedir. Mevsiminde toplanan ve doğal yöntemlerle kurutulan bu meyveler, özellikle de kış aylarında sağlık konusunda pek çok farklı etki gösterebilmektedir.

Mevsiminde ve ürünün bol olduğu dönemde toplanan meyvelerin suyunun uçurulmasıyla hazırlanan kuru meyveler, tam bir şifa kaynağı olarak nitelendirilmektedir. Beslenme uzmanlarına göre özellikle kış aylarında tüketilmesi önerilen kuru meyvelerin faydaları oldukça fazladır. Sindirime yardımcı olması sayesinde de günümüzde birçok insanın diyet listesinde yer almaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

İşte İnsan Sağlığı Açısından Kuru Meyvelerin Faydaları!

İşte İnsan Sağlığı Açısından Kuru Meyvelerin Faydaları!
İşte İnsan Sağlığı Açısından Kuru Meyvelerin Faydaları!

Kış aylarına özel olarak hazırlanan kuru meyveler, içeriğinde su oranının %90’ının uçurulması, dolayısıyla %10-20’ye kadar düşürülmesiyle elde edilmektedir. Bu işlemin ardından su oranını büyük ölçüde kaybeden kuru meyvelerin şeker oranı artmış olur ve bu sayede daha dayanıklı olur. Kurutma işleminin ardından C vitamini meyvelerdeki tüm faydalı vitamin ve mineraller korunur. Üstelik vücudu yüksek antioksidanlarla serbest radikallere karşı koruması, kuru meyvelerin faydaları arasında yer alır.

Kuru meyvelerin faydalarını şu şekilde açıklayabiliriz:

Kuru Elmanın Faydaları

Tazesi ve kurusu mucize bir besin olan elma vücutta birçok hastalığa karşı koruyucu ve düzenleyici etkiye sahiptir. Nefes darlığı, astım ve kalp hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Kuru elma böbrek hastalıklarında da tüketilebilecek bir besindir. Kuru elma A, E ve B vitaminleri açısından oldukça zengindir.

Kuru Dut Faydalı Mıdır?

Dut kurusu kalsiyum, demir, B1 ve B2 kaynağıdır. En önemli etkisi idrar söktürücü ve ödem atmaya olan faydasıdır. Akciğerlerin temizlenmesi ve öksürük azaltmada oldukça faydalıdır. 1 avuç dut kurusu 1 tabak meyveye eşittir.

Kuru Eriğin Vücuda Olan Faydaları

Kuru erik B grubu vitaminlerinden B1, B3 ve B6 açısından zengindir. Bunun yanı sıra a ve e vitamini de içerir. Yüksek potasyum içerdiği için kalp hastalıklarından etkindir. Oldukça lif içerir bu nedenle bağırsak hastalıklarında çok iyidir. Aynı zamanda regl düzenlenmesinde, karaciğer hastalıklarında kansere ve yaşlanmaya karşı anti-aging’dir. Ara öğünlerinizde 5 adet kuru eriği yarım yağlı sütle veya fındık ve bademle tüketebilirsiniz.

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir? 

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?
Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Kuru incir kalsiyum ve fosfor açısından oldukça zengindir. Bu sayede kemik sağlığı ve diş hastalıklarında oldukça koruyucudur. Kuru incir; bağırsak kanseri ve kabızlığa oldukça iyi gelir. Güçlü antioksidan kapasitesi sayesinde bağışıklığı güçlendirerek kansere karşı koruyucudur. Çok fazla şeker içerdiği için günde 2 adet tüketilmesi idealdir.

Kuru Kayısının Vücuda Faydaları Nelerdir? 

Vitamin ve mineral açısından zengin olan kayısı özellikle potasyum, kalsiyum ve a vitamini açısından engindir. Kuru kayısı kan basıncının ayarlanması, kalp atışlarının dengelenmesi ve kasların kasılıp gevşemesini sağlar. Bunun yanı sıra vücutta gelişen ödemi engeller. Kanserin özellikle akciğer kanserinin, kalp hastalıklarının oluşmasını önler. Demir içeriği ve kan yapımında faydalıdır. Doğal lif içerir bu sayede bağırsak çalışmasını sağlar.

Kuru Çileğin Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde çok miktarda fosfor ve demir içeren çilek kurusu, C, B ve K vitamini açısından da zengin bir içeriğe sahiptir. Vücuda güç veren, kolesterolü dengeleyen ve damar tıkanıklığının önüne geçen kuru çilek, aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde bağışık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Kuru meyve faydalarını en çok görebilmenin mümkün olduğu çilek kurusu, sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasında son derece etkilidir. Aynı zamanda stresi azaltması, kanı temizlemesi, vücudu serbest radikallere karşı koruması ve tansiyonu dengelemesi de yine bu kuru çileğin faydaları arasında yer alır.

Kuru Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kuru meyvelerin faydalarını en verimli şekilde görebilmenin mümkün olduğu meyvelerden bir diğeri de kivi kurusudur. A ve C vitamini bakımından zengin olan kuru kivi, aynı zamanda potasyum, demir, kalsiyum ve magnezyum bakımından da zengindir. Üstelik besleyici değeri de son derece fazladır.

Kuru kivinin faydalarından bahsetmek gerekirse; yüksek lif içeriğiyle sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlaması ve kabızlığın önüne geçmesi bu meyvelerin faydaları arasında yer alır. Bununla beraber kan basıncını, kolesterolü ve tansiyonu düzenlemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı iyi gelmesi ve cilt sağlığını koruyup iyileştirmesi de yine kuru kivinin faydalarındandır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz