İlk kez 1994 yılında fareler üzerinde yapılan bir deney sonucunda keşfedilen ve sağlıklı beslenme üzerinde önemli etkileri olduğu anlaşılan hormon, vücut içerisinde bağışıklık sistemini ve enerjiyi düzenlemekle görevlidir.

Leptin Hormonu Nedir?

Leptin hormonu enerji homeostazını düzenleyen ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarında görev alan bir hormondur. Vücutta; plasenta, meme bezleri, anne sütü, testisler, yumurtalıklar, mide ve hipotalamus gibi dokularda yer alır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Leptin hormonunun salınımı midede yer alan gastrik hücreler tarafından gerçekleşmektedir. Vücut yağı ile doğrudan bir ilişkisi vardır. Vücut içerisindeki dolaşımı yağ dokusuna bağlıdır. Sağlıklı bir bireyde 5-10 ng/ml değerinde olup aşırı şişman/obez olan bireylerde 40-100 ng/ml değerinde yer alır.

Bu hormon yemek yeme esnasında geçici olarak artışa geçer ve enerji dengesi ile hormon düzeyinde değişimler meydana getirir. Kilo almak ya da vermek isteyen kişiler bu hormonun etkilerini bilmelidir.

Leptin Hormonunun Metabolik Etkileri Nelerdir?

Leptin hormonu uyarıcı bir etkiye sahiptir. İmmün, endokrin ve üreme sistemi üzerinde düzenleyici bir etkisi bulunmaktadır.

Vücut ağırlığının kontrolü üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Bunun sebebi leptin içeren proteinleri ve metabolik davranışları düzenlemesidir. Bireyin iştah kontrolünü ve enerji harcamalarını düzenlemek amacıyla bu hormona ihtiyacı vardır. Spor yapma esnasında leptin mekanizması harekete geçer ve kan basıncını kontrol eder. Bu nedenle bağışıklık sistemi üzerinde de rol oynar.

Kilo almak ya da kilo vermek isteyen bireylerin leptin hormonlarını kontrol altında tutması gerekir. Bunun için de vücuda alınan yağ miktarı önem taşır. Doymamış yağların vücuda alınması, bu hormonun salınımını kolaylaştıracaktır.

Leptin Hormonunun Vücuda Etkisi Nedir?

Sağlıklı beslenme açısından hormonun vücut içerisinde düzenleyici ve uyarıcı etkilere sahip olması metabolizma hızıyla yakından ilişkisinin olduğunun bir kanıtıdır. Alınan gıdalara bağlı olacak karaciğer üzerinde de etkisi vardır. Karaciğerden yapılan glikojen sentezini uyaran leptin hormonudur. İnsülin direncinin düzenlenmesinde etkilidir. Dolayısıyla yağ metabolizmasında büyük bir rolü vardır.

Pek çok diyetisyen bu hormonun özellikle zayıflamak isteyen kişilerde büyük bir etkisi olduğunu söylemektedir. Farklı dokularda farklı görevlerde bulunması sebebiyle yağ alımına dikkat edilmesi şarttır. Dokuların oksijeni yeterli miktarda kullanabilmesi, iskelet kas oranını arttırması, pankreas ve karaciğer gibi organlarda gerekli hormonların salgılanabilmesi için leptin seviyesinin normal bir seviyede olması gerekir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz