İlk kez 1994 yılında fareler üzerinde yapılan bir deney sonucunda keşfedilen ve sağlıklı beslenme üzerinde önemli etkileri olduğu anlaşılan leptin hormonu, vücut içerisinde bağışıklık sistemini ve enerjiyi düzenlemekle görevlidir.

Leptin Hormonu Nedir?

Leptin Hormonu Nedir?
Leptin Hormonu Nedir?

Leptin adıyla bilinen bu hormon, enerji homeostazını düzenleyen ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarında görev alan bir hormondur. Vücutta; plasenta, meme bezleri, anne sütü, testisler, yumurtalıklar, mide ve hipotalamus gibi dokularda yer alır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Leptin hormonunun salınımı midede yer alan gastrik hücreler tarafından gerçekleşmektedir. Vücut yağı ile doğrudan bir ilişkisi vardır. Vücut içerisindeki dolaşımı yağ dokusuna bağlıdır. Sağlıklı bir bireyde 5-10 ng/ml değerinde olup aşırı şişman/obez olan bireylerde 40-100 ng/ml değerinde yer alır.

Bu hormon yemek yeme esnasında geçici olarak artışa geçer ve enerji dengesi ile hormon düzeyinde değişimler meydana getirir. Kilo almak ya da vermek isteyen kişiler bu hormonun etkilerini bilmelidir.

Leptin Hormonunun Metabolik Etkileri Nelerdir?

Leptin hormonu uyarıcı bir etkiye sahiptir. İmmün, endokrin ve üreme sistemi üzerinde düzenleyici bir etkisi bulunmaktadır.

Diğer yandan bu hormonun, vücut ağırlığının kontrolü üzerinde de etkisi olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi leptin içeren proteinleri ve metabolik davranışları düzenlemesidir. Bireyin iştah kontrolünü ve enerji harcamalarını düzenlemek amacıyla bu hormona ihtiyacı vardır. Spor yapma esnasında leptin mekanizması harekete geçer ve kan basıncını kontrol eder. Bu nedenle bağışıklık sistemi üzerinde de rol oynar.

Kilo almak ya da kilo vermek isteyen bireylerin leptin hormonlarını kontrol altında tutması gerekir. Bunun için de vücuda alınan yağ miktarı önem taşır. Doymamış yağların vücuda alınması, bu hormonun salınımını kolaylaştıracaktır.

Leptin Hormonunun Vücuda Etkisi Nedir?

Leptin Hormonunun Vücuda Etkisi Nedir?
Leptin Hormonunun Vücuda Etkisi Nedir?

Sağlıklı beslenme açısından hormonun vücut içerisinde düzenleyici ve uyarıcı etkilere sahip olması metabolizma hızıyla yakından ilişkisinin olduğunun bir kanıtıdır. Alınan gıdalara bağlı olacak karaciğer üzerinde de etkisi vardır. Karaciğerden yapılan glikojen sentezini uyaran leptin hormonudur. İnsülin direncinin düzenlenmesinde etkilidir. Dolayısıyla yağ metabolizmasında büyük bir rolü vardır.

Pek çok diyetisyen bu hormonun özellikle zayıflamak isteyen kişilerde büyük bir etkisi olduğunu söylemektedir. Farklı dokularda farklı görevlerde bulunması sebebiyle yağ alımına dikkat edilmesi şarttır. Dokuların oksijeni yeterli miktarda kullanabilmesi, iskelet kas oranını arttırması, pankreas ve karaciğer gibi organlarda gerekli hormonların salgılanabilmesi için leptin seviyesinin normal bir seviyede olması gerekir.

Leptin Hormonunu Sağlıkla Çalıştırmanın 5 Yolu!

İnsan sağlığına pek çok farklı açıdan fayda sağlayan bu hormonun sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesi önemlidir. Leptin hormonunun sağlıklı çalışmasını sağlamanın yollarından bahsetmemiz gerekirse şu şekilde örneklendirebiliriz:

Kilo Kontrolünü Sağlamak

İnsan vücuduna çeşitli faydalar sağlayan leptin hormonunu çalıştırabilmenin ya da artırabilmenin çeşitli yolları bulunur. Bu yollardan biri de kilo kontrolünü sağlamaktır. Sağlıklı ve düzenli beslenmek, spor yapmak ya da beslenme uzmanlarından yardım almak aşırı kilo alımını engellerken, aynı zamanda kilo kontrolünü de sağlayacaktır.

Sağlıklı ve Düzenli Beslenmek

Sağlıklı ve düzenle beslenme hemen her alanda olduğu üzere leptin adı verilen bu hormonun sağlıklı bir şekilde çalıştırılması için önemli bir etkendir. Bu hormonun artırılmasında tüketilmesi gereken besinler, herkesin bildiği sağlıklı sebze, meyve gibi besinlerdir. Lif ve posa içeriği zengin olan besinler, probiyotikler, yeşil sebzeler insan sağlığına ciddi ölçüde fayda sağlarken, aynı zamanda söz konusu hormonun çalışmasını da sağlamaktadır.

Daha Fazla Hareket Etmek

Leptin hormonunun çalışmasındaki en önemli etkenlerden bir diğeri de aktif olmaktır. Düzenli olarak spor yapan insanın vücudu bu tempoya alıştığında sağlıklı beslenmeyle beraber tokluk seviyesi artış gösterir. Bu alanda yapılan araştırmalar, aktif olarak spor yapan kişilerin söz konusu hormonu daha iyi yönettiğini ortaya çıkarmıştır.

Kaliteli Öğünler Geçirmek

Kaliteli öğünler geçirmek hormonu artırmanın başka bir yolu olarak ifade edilir. Yemek yerken kişinin tabağını kendi damak ve göz zevki doğrultusunda süslemesi, yemek esnasında farklı işlerle meşgul olmaması gibi durumlar da öğünün kalitesini artırma ve doygunluk hissinin farkına konusunda etkilidir. Örneğin; televizyon karşısında geçirilen bir öğünün sonucunda, kısa süre içerisinde yeniden açlık hissiyle karşılaşabilmek mümkündür. Bu durumsa hormonun bastırıldığı anlamına gelir. Dolayısıyla bu hormonu çalıştırmanın en sağlıklı yollarından biri de odaklanarak yemek yemektir.

Stresten Uzak Kalmak

Hormonların doğru ve düzenli olarak salgılanması için stres ve stres kaynaklarından uzak durmak son derece önemlidir. Strese maruz kalan vücutta kasılırken, bu durumda hormon salgılanması güç bir hal alır. Vücut fonksiyonlarıyla hormonların desteğiyle çalışacağından leptin hormonu da stresten etkilenen hormonlar arasında yer alır.

Her insan doğası gereği mutlu olduğu kadar tokluk hissedebilir. Depresyon, stres ve bunun gibi psikolojik sorunlar pek çok insanın daha fazla yemek yemesine ve açıkla baş edememesine neden olur. Dolayısıyla vücut için gerekli olan bu hormonu artırabilmek için kişinin kendisine daha fazla zaman ayırması, sosyal aktivitelerde bulunması, meditasyon ve bu türden rahatlatıcı faaliyetlerde bulunması önerilir.

Tüm bunların yanı sıra leptin diyeti de bu hormonu artırabilmenin en iyi yollarından biri olarak değerlendirilir. Bu diyetin en önemli amacı, protein içeriği yüksek olan besinler tüketmektir. Kemik suyundan elde edilen çorbalar, doyurucu ve sağlıklı sebze yemekleri ya da salatalar söz konusu beslenme programının içeriğinde yer alan besinlerdir.

Leptin diyeti sayesinde tokluk hissini üst düzeye çıkararak daha az yiyebilme ve daha kolay kilo verebilme şansı elde edebilmek mümkündür.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz